Ουνικάχα - Ζαλγκίρις 83-85 (vid)

Η Ζαλγκίρις νίκησε στην παράταση εκτός έδρας τη Μάλαγα με 83-85 χάρη σε buzzer beater του Εντγκάρας Ουλάνοβας.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετά το Μιλάνο άλωσε και τη Μάλαγα επικρατώντας στην παράταση της Ουνικάχα με 83-85 (κ.α 72-72) χάρη σε νικητήριο σουτ του Εντγκάρας Ουλάνοβας σε νεκρό χρόνο..

Οι φιλοξενούμενοι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους αξιοποιώντας ταυτόχρονα τη διάθεσή τους να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Στην άλλη πλευρά ο Τζουάν Πλαθα δεν κατάφερε να βρει αντικαταστάτη του Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος δε αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.

Όσο κυλούσε ο χρόνος τόσες περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει έβρισκε η Ζαλγκίρις κι έτσι με καλάθι του Παούλιους Βαλίνσκας βρέθηκε στο +20 (36-56, 26'). Η μοναδική πηγή κινδύνου των Ισπανών ήταν ο Τζεφ Μπρουκς χάρη στον οποίον έτρεξαν σερί 10 αναπάντητων πόντων (46-56, 29'). Και αυτή ήταν η αρχή της αντεπίθεσης...

Η πίεση της Ουνικάχα παρέμενε σε υψηλό επίπεδο και τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων βοήθησαν τη Μάλαγα η οποία όχι μόνο μείωσε στους 4 πόντους (68-72, 39'), αλλά έστειλε και το ματς στην παράταση με καλάθι του ΜακΚάλουμ 3'' πριν τη λήξη του.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να ισορροπούν και όλα έδειχναν δεύτερη παράταση. Ο Ουλάνοβας όμως είχε διαφορετική άποψη αφού με σουτ σε νεκρό χρόνο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ματς που κρίνεται σε νεκρό χρόνο σίγουρα χρειάζεται κι η τύχη. Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά η Ζαλγκίρις είχε 67.6% στα δίποντα, 47.4% στα τρίποντα (ξεκίνησε με 9/12 και τελείωσε με 9/19.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Πάνγκος σε 34:07 είχε 21 πόντους (3/5δ., 5/7τρ.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αλμπέρτο Ντίαζ σε 16:10 είχε 0/3 σουτ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπρουκς με 2/2 βολές έκανε το 70-72 (37'' πριν τη λήξη), ο Μίτσιτς είχε 0/2 και ο ΜακΚάλουμ έστειλε το ματς στην παράταση με διείσδυση.

Στο τέλος του επιπλέον πενταλέπτου ο Ουλάνοβας έκρινε την αναμέτρηση με σουτ στο μηδέν.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άαρον Ουάιτ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ουνικάχα το τραγικό 20% στα τρίποντα. Η Ζαλγκίρις τα 20 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το νικητήριο καλάθι του Ουλάνοβας, φυσικά. Τι άλλο;

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-41, 48-59, 72-72, (παρ.) 83-85