Βαλένθια - Αναντολού Εφές 78-71 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου
Με τον Έρικ Γκριν να ηγείται σε ένα ακόμα ματς (24π.), η Βαλένθια πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Euroleague, καθώς επικράτησε της Αναντολού Εφές με 78-71.

Ωραίος ο Γκριν, ακόμα πιο ωραία η Βαλένθια!

Η «ταρόνχα» πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Euroleague, καθώς επικράτησε της Αναντολού Εφές με 78-71, για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ήταν σε εξαιρετική βραδιά (24π.) και μαζί με τους Σάστρε (15π.) και Ντούμπλιεβιτς (9π., 10ρ.) οδήγησαν την ομάδα τους στο καλό αποτέλεσμα. Ντεμπούτο με τα πορτοκαλί στην Euroleague έκανε και ο 19χρονος Ισλανδός, Τρίβγκι Χλίνασον, που είχε ενθουσιάσει στο φετινό Eurobasket.

Οι «νυχτερίδες», που είχαν... ρέντα πίσω από τα 6.75 (10/21τρ.), τα βρήκαν σκούρα από την τούρκικη ομάδα μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο ΜακΚόλουμ είχε πάρει... μπρος. Ο Αμερικανός της Εφές μέτρησε 20 πόντους, ο Στίματς πρόσθεσε 22 (6ρ.) και ο Μούριτς 11.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Βαλένθια κατάφερε να περιορίσει τον ΜακΚόλουμ, που είχε μείνει στο μηδέν, και παίρνοντας 11 ριμπάουντ, κυριάρχησε (19-13, 10'). Ο Έρικ Γκριν οδηγούσε το ματς και πέτυχε 9 από τους 19 πόντους. Ωστόσο, ο ΜακΚόλουμ έκανε την εμφάνισή του, καθώς έβαλε 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Εφές μπορεί να ήταν αδύναμη πίσω από τα 6.75 (1/5τρ.), αλλά «χτυπούσε» με τον Στίματς μέσα στο καλάθι, άρχισε να παίρνει επίσης ριμπάουντ (13) κι έφτασε να ισοφαρίσει στο ημίχρονο (38-38).

Στην τρίτη περίοδο οι Γκριν (22π., 3/5τρ) και Σάστρε (15π., 3ασ.) έδωσαν... ρεσιτάλ και η Βαλένθια έβρισκε καλάθια στον αιφνιδιασμό, για να πάει ξανά σε διψήφια διαφορά (66-46, 29'). Η ομάδα του Περάσοβιτς προσπάθησε να δείξει σημάδια αντεπίθεσης (66-55, 32'), αλλά συνέχιζε να κυνηγά στο σκορ (77-62) και κατάφερε να πέσει από την διψήφια διαφορά στο τέλος του ματς (78-71).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια είχε 10/21 τρίποντα, την στιγμή που η Εφές έμεινε στα 3/16. Επίσης, οι γηπεδούχοι έβαλαν και τις βολές (84.2%-66.7%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έρικ Γκριν έχει αποδειχθεί λίρα εκατό για την Βαλένθια! Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους (5/7δ., 3/5τρ., 5/6β.), πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ κι έκανε 2 κλεψίματα και 0 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Σάστρε συνέβαλλε στο... ρεσιτάλ του Γκριν και μέτρησε 15 πόντους. Ο Ντούμπλιεβιτς συνέχισε σταθερά σε ένα ακόμα παιχνίδι και είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μπαλμπάι και Σίμον έμειναν στο 0 στο σκοράρισμα, σε περίπου 25 λεπτά που αγωνίστηκαν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το που πέρασε μπροστά, για μια και μοναδική φορά στο ματς, η Εφές στην τρίτη περίοδο (38-40), οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 11-2 και δεν επέτρεψαν ξανά στους φιλοξενούμενους να έχουν ελπίδες ανατροπής.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τα τρίποντα (1/6τρ.), η Βαλένθια την αδράνεια στην δεύτερη περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ένα από τα... κλασικά τρίποντα του Γκριν!

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-38, 66-48, 78-71.