Ουνικάχα Μάλαγα - Φενέρμπαχτσε 68-67 (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της Φενέρ όμως αστόχησε και η Μάλαγα επικράτησε των πρωταθλητών Ευρώπης με 68-67.

Sportingbet.gr. To παιχνίδι αποκτά άλλο επίπεδο. Ηρθε το νέο Site (21+)!

Η Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε την... κατάρρευση της Φενέρμπαχτσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 18-3, προηγήθηκε 68-60 στο 37'42" και κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Κώστα Σλούκα, ο οποίος προσπάθησε να χαρίσει τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης όμως αστόχησε στο νικητήριο σουτ. Από την άλλη πλευρά οι Ίβηρες απέδειξαν ότι μπορούν να κάνουν τη ζημιά και να κοντράρουν κάθε αντίπαλο, ειδικά στο γήπεδό τους.

Ο αγώνας

Η Ουνικάχα Μάλαγα άρχισε τον αγώνα με σερί 6-0 όμως ο Βέσελι ισοφάρισε αρχικώς σε 8-8 κι εν συνεχεία ο Ουαναμέικερ έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 8-11 με τρίποντο. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-20 με το τρίποντο του Σάλιν για τους Ισπανούς που επέμειναν στο μακρινό σουτ (3/9 τρίπ.). Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με το... γκάζι πατημένο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν σερί 9-0 με μπροστάρη τον Μάρκο Γκούντουριτς (20-29, 14') ενώ ο Νουνάλι έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 24-34 στα 4'30" για το ημίχρονο στο Martin Carpena. H ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-41 έχοντας 62.5% στο τρίποντο (5/8), 12 ασίστ και μόλις 3 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Από την άλλη πλευρά η Μάλαγα είχε 4/17 τρίποντα (23.5%) και κορυφαίο σκόρερ τον Ντέγιαν Μούσλι (9π.). Στη συνέχεια η Φενέρ προηγήθηκε ξανά με +10 όταν ο Βέσελι σκόραρε για το 47-57 (28'18") λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου όμως η Μάλαγα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη (50-57, 30'). Οι Ίβηρες εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση και την αστοχία της Φενέρμπαχτσε, έκαναν επιμέρους σκορ 18-3 και προηγήθηκαν 68-60 στα 2'18" για το τέλος με το καλάθι του Μιλοσάβλιεβιτς. Η Φενέρ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 68-67 με τον Σλούκα στα 33" ενώ είχε την τελευταία επίθεση όμως αστόχησε κι έτσι η Ουνικάχα πανηγύρισε τη νίκη στην πρεμιέρα της Euroleague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Τζέιμς Όγκαστιν πέτυχε κρίσιμους πόντους στην τελευταία περίοδο ενώ η Μάλαγα κατέβασε 36 ριμπάουντ (τα 16 επιθετικά) αντί 28 της Φενέρμπαχτσε που μοίρασε, μεν, 20 ασίστ, έκανε 13 λάθη και προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση στο φινάλε με τα τρίποντα του Ντατόμε όμως ο Ιταλός ήταν άστοχος. Έτσι πήγε... στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Σλούκα (15π., 7ασ., 5ριμπ.)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σερμαντίνι ηγήθηκε επιθετικά της Μάλαγα με 12 πόντους, ο Μούσλι κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια «χτύπησαν» οι Όγκαστιν και Μιλοσάβλιεβιτς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ρέι ΜακΚάλουμ πέτυχε 6 πόντους ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 26'54".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 18-3 στην τέταρτη περίοδο της Ουνικάχα που προηγήθηκε 68-60 στα 2'18" για το φινάλε και κράτησε το προβάδισμα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νικολό Μέλι έμεινε στο παρκέ 15'09" έχοντας 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-45, 50-57, 68-67.