Ολυμπιακός: Το... κλείδωμα της Βίρτους στο δεύτερο ημίχρονο

Ολυμπιακός
Το Gazzetta με τη βοήθεια του hudlinstat στέκεται στην εξαιρετική αμυντική επίδοση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει αρκετά θέματα τραυματισμών κόντρα στη Βίρτους (Γουόκαπ, Λαρεντζάκης, Μιλουτίνοφ), ενώ ανέτοιμοι ήταν και οι Γουίλιαμς Γκος και Μήτρου Λονγκ). Ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και αν και βρέθηκε με 12 πόντους πίσω στο σκορ, στο τέλος επικράτησε με 74-69.

Έτσι έκανε ακόμα ένα βήμα για την 4άδα και το πλεονέκτημα έδρας. Το Gazzetta με τη βοήθεια του hudlinstat στέκεται στο... κλείδωμα των Ιταλών στο δεύτερο ημίχρονο μέσω της εξαιρετικής άμυνας της ομάδας του Μπαρτζώκα.

Το φοβερό τρίτο δεκάλεπτο

Η Βίρτους πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-46, βάζοντας δύσκολα στον Ολυμπιακό ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου. Όμως στη συνέχεια οι Πειραιώτες παρουσίασαν ένα πολύ βελτιωμένο πρόσωπο και έκαναν δύσκολη τη ζωή των Ιταλών που δεν ήξεραν πως να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι.

Το ρεσιτάλ στην άμυνα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο, επέτρεψε στους γηπεδούχους να γίνουν τα αφεντικά του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα φοβερό επιμέρους 20-5 στην τρίτη περίοδο και έβαλε τις βάσεις της νίκης. «Στραγγάλισε» τη Βίρτους που πέτυχε μόλις 5 πόντους σε μία από τις χειρότερες επιθετικές επιδόσεις ομάδας σε δεκάλεπτο φέτος στη Euroleague. Το νερό μπήκε στο αυλάκι μέσω άμυνας και η δουλειά ολοκληρώθηκε στην 4η περίοδο.

Mόλις ένα καλάθι η Βίρτους στην τρίτη περίοδο

Τα σουτ της Βίρτους στην 3η περίοδο

γη

Στο παραπάνω γράφημα φαίνεται με το καλύτερο τρόπο η... ταραχή των Ιταλών στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου έχασαν τα αυγά και τα πασχάλια. Δεν είναι τυχαίο πως βρήκε μόλις ένα σουτ εύστοχο από μέση απόσταση. Σε όλες τις άλλες προσπάθειες του, έβρισκαν σίδερο, αδυνατώντας να βρουν λύσεις στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

Προσπάθησαν να σκοράρουν από το τρίποντο, αλλά αστόχησαν και στις 5 προσπάθειες τους, χάνοντας λίγο και το μυαλό τους. Αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού δεν ήταν μόνο περιφερειακή. Έκανε εξαιρετική δουλειά και κοντά στο καλάθι και το έκρυψε. Οι Ιταλοί προσπάθησαν σε έξι περιπτώσεις να βρουν σκορ από το post και κοντά στο καλάθι, αλλά απέτυχαν σε όλες, κάτι που ανεβάζει κι άλλο την προσήλωση των παικτών του Μπαρτζώκα.

Σχεδόν όλα τα σουτ ήταν contested

Τα contested shots που πήρε η Βίρτους

φγ

Ακόμα ένα στοιχείο που δείχνει την εξαιρετική δουλειά του Ολυμπιακού στην άμυνα ήταν τα μαρκαρισμένα σουτ των Ιταλών στο τρίτο δεκάλεπτο. Σχεδόν όλα τα σουτ της Βίρτους ήταν με παίκτη των Πειραιωτών μπροστά, ήταν contested. Η ομάδα του Μπαρτζώκα το έκανε πολύ δύσκολο στη Βίρτους και την κλείδωσε με την απίθανη άμυνα του.

Μόνο ένα τρίποντο από τις 45 μοίρες ήταν αμαρκάριστο, αλλά και άλλα δύο σουτάκια μέσης απόστασης. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ήταν μαρκαρισμένα όπως βλέπoυμε στο παραπάνω γράφημα. Δηλαδή η Βίρτους πήρε 14 contested shots στο τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στον Ολυμπιακό και βρήκε στόχο σε ένα μόλις.

Άρα δεν ήταν σε καμία περίπτωση τυχαία αυτή η αφλογιστία της Βίρτους, αλλά προϊόν των αμυντικών... εξολοθρευτών του Ολυμπιακού που δεν άφησαν την ομάδα του Μπάνκι να πάρει ανάσα.

@Photo credits: INTIME