Αρμάνι Μιλάνο - Κρεμόνα 74-51: Πρώτος σκόρερ στο ντεμπούτο του ο Νέιπιερ!

Γιώργος Κούβαρης
Νέιπιερ
Η Αρμάνι Μιλάνο ξεπέρασε γρήγορα την ήττα από τον Παναθηναϊκό και ξέσπασε στην Κρεμόνα (74-51) με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας.

Καλύτερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Σαμπάζ Νέιπιερ, ο οποίος μετά το φετινό ξεκίνημα με τον Ερυθρό Αστέρα μετακόμισε και πάλι στο Μιλάνο για λογαριασμό της Αρμάνι.

Μάλιστα στο ματς εναντίον του Παναθηναϊκού AKTOR είχε γνωρίσει την αποθέωση (σ.σ. δεν έχει ακόμα δικαίωμα συμμετοχής στην Euroleague) και φρόντισε στο πρώτο του ματς με τα «κόκκινα» να ανταποδώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Απέναντι στην Κρεμόνα για την 13η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος είχε 16 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής με 3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/2 βολές! Ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αρμάνι στην εύκολη επικράτηση της ομάδας του με 74-51, ενώ τον ακολούθησε ο Ντέβον Χολ, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 14 πόντους με 2/2 τρίποντα και 5 ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη η Αρμάνι βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-5 ενώ η Κρεμόνα βρίσκεται στην 8η θέση με ρεκόρ 6-7. Για τους φιλοξενούμενους, ο Γουέιν ΜακΚάλοου είχε 21 πόντους με 5/8 τρίποντα. Κλειδί για να ανοίξει τόσο πολύ η διαφορά ήταν η 4η περίοδος και το εντυπωσιακό 20-4 της ομάδας του Ετόρε Μεσίνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-22, 54-47, 74-51.

@Photo credits: @OlimpiaMI1936