Ολυμπιακός-Μπασκόνια: Οι Πειραιώτες είχαν 9 πόντους με 4/12 σουτ στο β' δεκάλεπτο

.
Η Μπασκόνια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας μπροστά στο σκορ με 35-50, αφήνοντας τον Ολυμπιακό στους 9 πόντους με 3/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μπασκόνια για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +15 για τους Βάσκους που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-50.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της, κάνοντας επιμέρους σκορ 30-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Σε αυτό το διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν 3/7 δίποντα ενώ δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις με το μακρινό σουτ, έχοντας 1/5 τρίποντα.

Μάλιστα ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εκείνος που πέτυχε το μοναδικό τρίποντο του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας στο 35-50 στα 14" για το ημίχρονο έπειτα από το αρχικό 0/4 των Λαρεντζάκη, Μπραζντέικις και Γουίλιαμς-Γκος.

Όσον αφορά την Μπασκόνια, είχε 6/7 δίποντα και 3/10 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο όπου σημείωσε 30 πόντους.