Γεωργία - Ισπανία 64-90: Η «ρόχα» φώναξε παρούσα και απέναντι στην ομάδα του Ηλία Ζούρου (vid)

Με ορμή από το τρίτο δεκάλεπτο και το επιμέρους 16-31, η Ισπανία επικράτησε της Γεωργίας του Ηλία Ζούρου με 64-90 και έκανε το 2/2 στο Eurobasket 2022.

Η Γεωργία με απόντα τον Τόκο Σενγκέλια και τον Γκόγκα Μπιτάτζε να παίρνει πολύ μικρό χρόνο συμμετοχής μετά τον τραυματισμό του υποτάχθηκε στην Ισπανία που βρήκε το πάτημα και πατώντας... γκάζι στην τρίτη περίοδο (16-31) έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 64-90.

Με αυτόν τον τρόπο μέτρησε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση και όχι με την ίδια... τακτική όπως με την Βουλγαρία. Στους πρωταγωνιστές της «ρόχα» τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ, την ώρα που ο ΜακΦάντεν βρέθηκε εκτός ρυθμού με τον Μαμουκελασβίλι να δίνει βοήθειες στην ομάδα του.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στο παρκέ και εκκίνησαν τον αγώνα χέρι-την αναμέτρηση, με την Ισπανία να παίρνει ρυθμό βασιζόμενη κυρίως στις επιθετικές εμπνεύσεις των αδερφών Ερνανγκόμεθ για το +6 (9-15) από τον Γουίλι έπειτα από περίπου 7 αγωνιστικά λεπτά. Η Γεωργία αντέδρασε με Σανάτζε και Σερμαντίνι περνώντας μπροστά (16-15) λίγο πριν ο Ντίαθ σφραγίσει το δεκάλεπτο από μακριά (16-18).

Το τρίποντο, ωστόσο, ήταν και η πληγή της Ισπανίας που στο πρώτο μισό βρέθηκε να μετρά 3/17 με ένα ποσοστό στο 18%. Ένα σουτ του Μπουρζανάτζε έδωσε στην ομάδα του Ηλία Ζούρου ξανά το προβάδισμα, μέχρι οι «ρόχας» να επιστρέψουν και ο Λορέντζο Μπράουν να μοιράσει τη μπάλα στον Πραντίγια για το 23-29 στο 15'. Η αντίδραση των Γεωργιανών ήταν συνεχής, ακόμη και όταν έβλεπαν την ψαλίδα να πηγαίνει στους 9 πόντους (31-40) για το ημίχρονο, όπου ήταν... φτωχοί σε δημιουργία με μόλις 5 ασίστ.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η αντίσταση της Γεωργίας...έπεφτε και το 45-54 που διαμόρφωσε ο ΜακΦάντεν από την γραμμή των βολών, μετατράπηκε σε 45-64 από το 10-0 σερί που έτρεξαν οι παίκτες του Σκαριόλο που ολοκληρώθηκε από το τρίποντο του Φερνάντεθ, με τον ίδιο να δίνει την ασίστ στον Πραντίγια για το 47-71 στο 30ο λεπτό.

Η διαφορά έπιασε την μεγαλύτερη τιμή της στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όταν ο Μπριθουέλα έφτασε το +25 (55-80) με σουτ τριών πόντων. Το υπόλοιπο του αγώνα ανέδειξε τον ίδιο πρωταγωνιστή και η Ισπανία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα για το 2/2 στη διοργάνωση με 64-90.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 47-71, 64-90

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: «Έχτισε» διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρου 16-31 και πήρε την απόσταση που χρειαζόταν από την Γεωργία για τη νίκη.

Ο MVP: Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ που χρειάστηκε μόλις 16:45 για να σκοράρει 14 πόντους (7/10 δίποντα) με 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πραντίγια που ακολούθησε στο σκοράρισμα και ήταν από τους διακριθέντες της τρίτης περιόδου. Είχε 12 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο ΜακΦάντεν που είχε μόλις 6 πόντους σε 27 λεπτά παιχνιδιού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα μόλις 4 λάθη της Ισπανίας στο ματς και η διαφορά στις ασίστ (23 έναντι 14).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ισπανία αποδεικνύει πως δεν πρέπει να βγει από τις συζητήσεις περί μακράς πορείας. Αν και οι αντίπαλοί της μέχρι στιγμής είναι δεν είναι στο ίδιο σκαλοπάτι (με την Γεωργία να μετρά και αρκετά προβλήματα). Από την άλλη ο Ηλίας Ζούρος κοιτάει το επόμενο παιχνίδι με τα όπλα που διαθέτει.