ΠΑΟΚ-Βέντσπιλς 83-76

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στην Πυλαία στο Βasketball Champions League, φτάνοντας στο 2-5. Πρώτος σκόρερ ο Μαργαρίτης με 15 πόντους.

Η κατάταξη στον Β' όμιλο

Την 2η νίκη του στο Champions League και την 1η του στην Πυλάια πήρε ο ΠΑΟΚ, αφού επικράτησε της Βέντσπιλς με 83-76 και πήγε στο 2-5. Πρώτος σκόρερ ο Μαργαρίτης (15.), καθοριστικοί οι Γκος (12π.), Τζόουνς (10π.) και Κρουμπάλι (8π. και 10 ριμπ.)

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-1 στο 2' χάρη στο τρίποντο του Κόνιαρη. Η Βέντσπιλς χρειάστηκε ένα timeout για να ξυπνήσει και με τον Ζάκις μείωσε σε 13-9 στο 6'. Τα επιθετικά ριμπάουντ των Λετονών, πλήγωναν την ομάδα του Παπαθεοδώρου, η οποία δεν μπορούσε να αποσπαστεί αρκετά στο σκορ. Ο Κρουμπάλι ήταν αυτός που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου (21-17)

Ο Κρουμπάλι συνέχισε να βοηθάει στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και έγραψε το 25-20 με τον 6ο σερί πόντο του. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και έφεραν το ματς στον πόντο 31-30 με τον Γκούλμπις. Οι Λετονοί πέρασαν μπροστά στο 18' με τις δύο βολές του Γκούλμπις (31-33). Ο δικέφαλος του Βορρά έχασε την αυτοσυγκέντρωση του στο τελευταίο δεκάλεπτο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Βέντσπιλς, η οποία με τρίποντο του Ουμπίλα έγραψε το 35-41( 20'). Οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 21 ριμπάουντ στο ημίχρονο, ενώ τα 8 από αυτά ήταν επιθετικά.

Ο Κατσίβελης με 5 σερί πόντους έφερε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής (40-41), ενώ λίγο αργότερα ο Μαργαρίτης έγραψε το 44-43 (23'). Ο Γκούλμπις πήρε πάλι την κατάσταση στα χέρια του και με το τρίτο του τρίποντο στο ματς έκανε το 48-53 (26'). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και ο Γιούτσικας έκανε το 57-61 στο 30'.

Τέσσερις σερί πόντοι του Χρυσικόπουλου διαμόρφωσαν το 62-61 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα, με τον Ζάρα να γράφει το 68-63 στο 33'. Η Βέντσπιλς δεν τα παράτησε ισοφάρισε με τον Γιούτσικας (70-70, 37'). Ο ΠΑΟΚ όμως με ένα καθοριστικό τρίποντο του Λάκι Τζόουνς, 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κατάφερε να φτάσει στην 2η νικη του στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ πήρε καλύτερες αποφάσεις, ενώ έκανε πολύ λιγότερα λάθη από την αντίπαλο του στην καθοριστική τελευταία περίοδο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαργαρίτης μέτρησε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κρουμπάλι άγγιξε το double double με 10 ριμπάουντ και 8 πόντους. Σημαντικά τα 3 μπλοκ που έκανε.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τζόουνς και Γκος είχαν 10 και 12 πόντους αντίστοιχα, βάζοντας μερικά σημαντικά καλάθια.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιάκοβιτς είχε 0/7 εντός πεδιάς για τους Λετονούς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Λάκι Τζόουνς με τρίποντο, 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έγραψε το 79-73 και κλέιδωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βεντσπιλς τις αποφάσεις που πήρε στα τελευταία λεπτά και το 25/65 εντός πεδιάς, ενώ ο ΠΑΟΚ τα πολλά επιθετικά ριμπαουντ (17) που επέτρεψε να πάρει η Βέντσπιλς.

Τα Δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76