ΑΕΚ - Μπάνβιτ 70-74

Η ΑΕΚ βρέθηκε αρκετές φορές σε απόσταση... καλαθιού με την Μπάνβιτ, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και ηττήθηκε εντός έδρας για δεύτερη φορά στο Champions League (70-74).

Η ΑΕΚ κυνηγούσε στο σκορ σε όλο το πρώτο μέρος, με τις αδυναμίες στην άμυνα να είναι αρκετά εμφανείς και να επιτρέπει στους αντιπάλους να βρίσκουν εύκολα καλάθια. Χαρακτηριστικό ότι ο Γκετσίμ, που είχε 7 ασίστ στο προηγούμενο ματς, στα 4 μόλις πρώτα λεπτά είχε μοιράσει ήδη 5 και «έφτιαχνε» τους συμπαίκτες του. Η διαφορά έφτασε στο +10 στο 9' (13-23), για να κάνει ο Σάκοτα με τρίποντο το 16-23 (10'), με τους «κιτρινόμαυρους» να μην έχουν δημιουργήσει καμία φάση (0ασ.). Η είσοδος του Μάνι Χάρις έδωσε μια... πνοή, καθώς με 7 πόντους του μείωσε (24-25, 12'), αλλά η Μπάνβιτ με σερί 6-0 πήρε και πάλι προβάδισμα (24-31, 14'). Λίγο αργότερα, η διαφορά μειώθηκε ξανά (32-34, 19'), αλλά η τούρκικη ομάδα συνέχιζε να... τιμωρεί την κακή άμυνα της ΑΕΚ κι έγινε το 33-38 στο ημίχρονο. Αξιοσημείωτο ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν αναλογία ασίστ/λαθών 13/5 και είχαν πάρει 17 ριμπάουντ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 5/5 και 15 ριμπάουντ.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ, καθώς μόλις βρισκόταν σε απόσταση... καλαθιού, πάντα κάτι πήγαινε λάθος. Με το σκορ στο 46-49 τα τρία επιθετικά ριμπάουντ του Χάρις δεν έγιναν πόντοι, καθώς μαζί με τον Μπάρλοου είχαν τέσσερις σερί χαμένες προσπάθειες. Στο σερί 10-0 της Μπάνβιτ (50-65, 33') το ματς έδειχνε να έχει τελειώσει, αλλά οι παίκτες του Μανωλόπουλου μάζεψαν την διαφορά, φτάνοντας ξανά μια ανάσα από την ανατροπή (70-72), την οποία δεν ολοκλήρωσαν (70-64).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 33-38, 50-55, 70-74.