Λούντβιγκσμπουργκ - ΠΑΟΚ 103-70 (pics)

Η Λούντβιγκσμπουργκ... σκόρπισε τον ΠΑΟΚ με το εκκωφαντικό 103-70 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, υποχρεώνοντας τον «Δικέφαλο» στην τρίτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο ΠΑΟΚ αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων στην MHP Arena αφού γνώρισε βαριά ήττα από τη Λούντβιγκσμπουργκ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League ενώ είχε προηγηθεί ο αποκλεισμός από τον Άρη στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και η εντός έδρας ήττα από τον Προμηθέα Πατρών στο εναρκτήριο ματς της Basket League.

Ο «Δικέφαλος» πλήρωσε το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο όταν δέχτηκε επιμέρους σκορ 30-12 από τους Γερμανούς που έφτασαν στην εύκολη νίκη.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Ντίλαρντ, Κρουμπάλι έδωσε λύσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 15-20 στο 8'16" ενώ ο «Δικέφαλος» έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 20-24 μετρώντας 10/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 λάθη και 3 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 11-0 για τη Λούντβιγκσμπουργκ (31-20, 12'21") που εκμεταλλεύτηκε τα εύκολα λάθη των φιλοξενούμενων, την ώρα που η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Ντίλαρντ για να κρατήσει επαφή με το σκορ.

Ο Μαργαρίτης έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (34-27, 13'11"), ο Κουκ σκόραρε για το 48-36 ενώ οι τέσσερις σερί πόντοι των Κατσίβελη, Ζάρα έκαναν το 48-40 του ημιχρόνου. Οι Γερμανοί άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 16-3, το καλάθι του Ουόλκαπ έκανε το 64-43 ενώ το έμμεσο τρίποντο του Κουκ εκτόξευσε τη διαφορά στο +28 (74-46, 28'56"). Στη συνέχεια ο Έβανς ανέβασε τη διαφορά στο +31 με τρίποντο (83-52, 31'30"), ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως η Λούντβιγκσμπουργκ επικράτησε με το εκκωφαντικό 103-70 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι κατέβασαν 45 ριμπάουντ αντί 31 του ΠΑΟΚ, τα 19 εκ των οποίων επιθετικά, είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σούταραν με 56.8% στα δίποντα (25/44).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουόλκαπ ηγήθηκε επιθετικά των Γερμανών με 18 πόντους (5/5 βολ., 5/9 δίπ., 1/2 τρίπ.), 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος στα 23:31 που αγωνίστηκε ενώ ο Κουκ μέτρησε 18 πόντους (4/5 βολ., 4/8 δίπ., 2/2 τρίπ.) και 8 ριμπάουντ σε 24:23.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τίμαν των γηπεδούχων είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 19:17.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Κλάσεν με 1 πόντο (1/2 βολ., 0/3 δίπ.) και 2 λάθη σε 10:19.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 30-12 των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λούντβιγκσμπουργκ τίποτα, ο ΠΑΟΚ τη συνολική καθίζηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70.