Χάποελ Χολόν - Προμηθέας 65-74: Βήμα πρόκρισης με clutch Χέιλ οι Πατρινοί

Νίκος Καρφής
Ο Χέιλ

Ο Προμηθέας επικράτησε της Χολόν εκτός έδρας (65-74) και έκανε σημαντικό βήμα για να προκριθεί στην επόμενη φάση του BCL. Καθοριστικός ο Χέιλ.

Μεγάλο διπλό για τον Προμηθέα. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου επικράτησε με 74-65 της Χάποελ Χολόν (στην Ουγγαρία) και έτσι πήγε στο 2-1 στον όμιλο της φάσης των 16 του BCL, ρίχνοντας στο 1-2 τους Ισραηλινούς. Η ΑΕΚ είναι στο 0-3 και η Μούρθια στο 3-0.

Για τους νικητές ο Κάουαν είχε 18 πόντους, ενω 16 πόντους είχε ο Χέιλ και μεγάλα τρίπόντα στο τέλος. Από την άλλη πλευρά ο Ντόουσον ήταν πρώτος σκόρερ μαζί με τον Άρτζι με 18 πόντους.

Οι Πατρινοί θα υποδεχθούν τη Χολόν στις 12 Μάρτη και με νίκη δική τους και ήττα της ΑΕΚ από τη Μούρθια, παίρνουν πρόκριση στα προημιτελικά του BCL.

Χάποελ Χολόν - Προμηθέας: Το ματς

Ο Κάουαν ισοφάρισε με τρίποντο για το 13-13, δύο λεπτά πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης. Ο Μπερνς έκανε το 17-13 για τη Χολόν στο 9'.

Ο Άρτζι εκτέλεσε για τρεις και έκανε το 20-13 για τους Ισραηλινούς. Ο Κάουαν με νέο τρίποντο μείωσε σε 22-19. Οι Πατρινοί έσφιξαν την άμυνα τους στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και ο Κάουαν διαμόρφωσε το 27-25 στο 20'. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου σούταρε με 2/13 τρίποντα στο ημίχρονο.

Mε τον Ντόουσον, η Χολόν πέρασε μπροστά για το 36-34 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Κόφεϊ ισοφάρισε σε 36-36, ενώ o Kάουαν έκανε το 40-43 στο 28'. Οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμό και ο Ετσενίκε έκανε το 40-47 στο 29΄.

Ο Χέιλ με τρίποντο έδωσε αέρα 13 πόντων στον Προμηθέα γιια το 45-58. Η Χολόν δεν τα παράτησε και ο Άρτζι έκανε το 54-60 στο 35'. Ο Κρόφορντ έκανε το 57-61, ενώ ο Χέιλ απάντησε για το 57-64 στο 37'. Ο Άρτζι έκανε τι 63-66 στο 38' δίνοντας ελπίδα στη Χολόν. Ο Χέιλ με μεγάλο τρίποντο έκανε το 63-69. Ο Χέιλ έκανε το 63-71 στα 53 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη των Πατρινών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθέας έβαλε τα μεγάλα σουτ στο τέλος και δεν πτοήθηκε από την αντεπίθεση της Χολόν, ενώ είχε 46 ριμπάουντ αντί 30 των ηττημένων. Επίσης ο Χέιλ ήταν εκείνος που το πήρε πάνω του στα κρίσιμα.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Χέιλ είχε 16 πόντους και έβαλε μεγάλα σουτ στο τέλος, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κάουαν με 18 πόντους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ντόουσον σταμάτησε στους πόντους 18 πόντους μαζι με τον Άρτζι, αλλά δεν ήταν αρκετό.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Κρόφορντ είχε 5 πόντους με 2/7 σουτ και δεν βοήθησε.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Στίβενς έδωσε σημαντικές λύσεις και είχε 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4/4 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 4 επιθετικά ριμπάουντ των Κόφεϊ και Στίβενς.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Προμηθέας παίζει με τον Απόλλων Πάτρας στις 10 Φλεβάρη, ενώ η Χολόν κοντράρεται με την Μπνέι Ερζλίγια στις 11 Φλεβάρη.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74