BCL: H Μάλαγα «τσέκαρε» το εισιτήριο του Final 4, σε Game 3 το Τενερίφη-Μανρέσα

Γιώργος Κούβαρης
Πρόκριση στο Final 4 για την Μάλαγα του Κέντρικ Πέρι

Η Μάλαγα είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε θέση για το Final 4 του φετινού BCL καθώς «σκούπισε» την Μούρθια με 2-0 νίκες, ενώ αντίθετα η Μανρέσα επικράτησε της Τενερίφης και πήρε παράταση... ζωής ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Τα βλέμματα στην προημιτελική φάση του BCL ήταν στραμμένα στους δύο ισπανικούς «εμφύλιους» απ' όπου θα προκύψουν οι δύο από τις τέσσερις ομάδες του φετινού BCL.

Η Μάλαγα του Κέντρικ Πέρι ήταν η πρώτη που «τσέκαρε» τα εισιτήρια για το Final 4 της διοργάνωσης καθώς επικράτησε για δεύτερη φορά της Μούρθια και μάλιστα με χαρακτηριστική ευκολία με σκορ 96-74 μέσα στο «Palacio de los Deportes». Με αυτόν τον τρόπο έκανε το 2-0 στα μεταξύ τους ματς και «σκούπισε» τη σειρά για τη μεγάλη πρόκριση στην τελική φάση. Ο Ντάριο Μπριθουέλα με 17 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του Ίμπον Ναβάρο, ενώ ο Ντέιβιντ Κράβις μέτρησε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες. Ο Πέρι από τη πλευρά του τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 13 πόντους με 4/10 εντός παιδιάς και 2/2 βολές. Για τους ηττημένους, «διψήφιοι» ήταν οι Τζέιμς Άντερσον (12π.), Ρόχας (10π.) και Τράις (10π.)

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 40-40, 60-69, 74-96

ΜΑΛΑΓΑ - ΜΟΥΡΘΙΑ 2-0

4/4: Μάλαγα - Μούρθια 83-67
12/4: Μούρθια - Μάλαγα 74-96

Στον άλλον ισπανικό «εμφύλιο» η Μανρέσα κατάφερε να «λυγίσει» την αντίσταση της Τενερίφης και να επικρατήσει δύσκολα με 85-83 για το 1-1 στη σειρά! Όπερ και σημαίνει ότι η πρόκριση στο Final 4 θα κριθεί σε Game 3 το οποίο θα διεξαχθεί στις 19 Απριλίου στο «Santiago Martin Arena». Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και δη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος, με την Τενερίφη να είχε προβάδισμα με 74-73 στο 35'. Ομως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακτήσουν τα ηνία του ματς και να προηγηθούν με 83-78 δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Για λογαριασμό των νικητών οι Ντέβιν Ρόμπινσον και Μπράνκου Μπάντιο οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας. Για την Τενερίφη ο Χουέρτας είχε 19 πόντους και 7 ασίστ, ενώ οι Φιτιπάλδο και Σερμαντίνι πέτυχαν από 17 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 42-43, 65-65, 85-83

ΤΕΝΕΡΙΦΗ - ΜΑΝΡΕΣΑ 1-1

5/4: Τενερίφη - Μανρέσα 91-84
12/4: Μανρέσα - Τενερίφη 85-83
19/4: Τενερίφη - Μανρέσα