Τα τρίποντα του Περιστερίου έφεραν ρεκόρ

Το Περιστέρι winmasters είχε 18/27 τρίποντα στη νίκη επί της Λάρισας κι έσπασε δύο ρεκόρ. .

Το Περιστέρι Winmasters επέστρεψε στις νίκες με επιβλητικό τρόπο χάρη στον οίστρο με τον οποίο εκτέλεσε από το τρίποντο. Τελείωσε το παιχνίδι με τη Λάρισα έχοντας 18/27 σουτ από την περίμετρο και αυτό το 66,66% αποτελεί ρεκόρ περιόδου αφού το προηγούμενο ήταν εκείνο του 61,76% με το οποίο εκτέλεσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απέναντι στον Ηρακλή έχοντας 21/34. Η επίδοση εύστοχων σουτ από την περίμετρο έχει ιστορική αξία αφού είναι η μεγαλύτερη των «κυανοκίτρινων» στην ΕΚΟ Basket League.

Τα 18 εύστοχα τρίποντα λοιπόν που είχε χθες το Περιστέρι ήταν τα περισσότερα των 528 αγώνων του στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα. Όχι μόνο όμως. Αποτελούν ισοφάριση της 4ης μεγαλύτερης επίδοσης στην ιστορία της Basket League πίσω μόνο από τα 21 που είχε την περασμένη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ηρακλή, τα 20 που είχε ο Ηλυσιακός κόντρα στην Ολύμπια Λάρισας στη σεζόν 2009-10 και τα 19 του Πανιωνίου απέναντι στο Περιστέρι στη σεζόν 2011-12.

Το 101-63 επί της Λάρισας έχει ξεχωριστή σημασία για το Περιστέρι Winmasters σε στατιστικό επίπεδο, αφού συνιστά την τρίτη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ιστορίας του στην Basket League. Μεγαλύτερες ήταν μόνο εκείνες που σημείωσε επί του Άρη στην περίοδο 2000-01 εκτός έδρας με 111-64 (+47) και στην περίοδο 1997-98 εντός έδρας με 101-59 (+42).