Ιωνικός Νικαίας - Λάρισα 68-64: Πήραν το «θρίλερ» με Μπαρτ! (vid)

Νίκος Καρφής

Σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ιωνικός κατάφερε να επικρατήσει με 68-64 της Λάρισας και να ανέβει στο 3-2 στην EKO Βasket League. Πρωταγωνιστής ο Μπαρτ με 21 πόντους.

Στο 3-2 ανέβηκε στην EKO Βasket League ο Ιωνικός. Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε με 68-64 της Λάρισας, σε ένα ματς που κρίθηκε στη ρουλέτα των βολών.

Οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-4 και συνεχίζουν να βρίσκονται στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτ με 21 πόντους, ενώ στον αντίποδα 13 μέτρησε ο Μπερχαμένεσκελ.

Το ματς

Ο Ιωνικός προηγήθηκε 11-7 με το καλάθι του Μπαρτ, αλλά η Λάρισα απάντησε γρήγορα, παίρνοντας προβάδισμα με τον Παπαντωνίου (13-14) στο 7'. Στιτ και Κώττας κατάφεραν να βάλουν μπροστά τους γηπεδούχους με 18-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Ρέινολντς να γράφει το 27-28 στο 17'. Ο Χαραλαμπόπουλος ισοφάρισε, ένα λεπτό πριν το τέλος για να έρθει ο Ρέινονλτς και με μια εύστοχη βολή να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (31-32). Η ομάδα του Βετούλα είχε 2/15 τρίποντα, ενώ το σύνολο του Φραγκιά σούταρε με 2/12.

To τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στη Λάρισα. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με 37-46 με το καλάθι του Μπερχανέμεσκελ. Ο Λόρενς έκανε το 42-50 στο 18', με τον Μαυροκεφαλίδη να διαμορφώνει το 44-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο και μείωσε στον πόντο (51-52) με τον Μπαρτ. Ο Παπαντωνίου έγραψε το 57-59, 3 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο Τζόουνς έδωσε προβάδισμα στον Ιωνικό, κάνοντας το 60-59 στο 38'. Ο Μπαρτ έκανε το 64-62, 47 δευτερόλεπτα για το τέλος, ενώ ο Τζόουνς με 1/2 βολές έκανε το 65-62 στα 25 δευτερόλεπτα. Ο Μπερχανεμεσκελ μείωσε σε 65-63, με τον Μπαρτ να τον μιμείται με 1/2 για το 66-63. Με το σκορ στο 66-64, ο Τζόουνς πήγε στις βολές, έκανε 2/2 και τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ιωνικός είχε 19/29 δίποντα, ενώ ήταν πιο ψύχραιμος από τον αντίπαλο του στις κρίσιμες βολές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπαρτ είχε 21 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρέινολντς έμεινε χαμηλά με 5 πόντους και 2/10 σουτ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε καλό ματς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόουνς είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 66-64, ο Τζόουνς πήγε στις βολές, έκανε 2/2 και τελείωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός τα 3/29 τρίποντα και η Λάρισα το 6/27 τρίποντα και το 23/64 εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64