Λαύριο - Χολαργός 76-69

Νίκος Καρφής

Το Λαύριο επικράτησε με 76-69 του Χολαργού, πήγε στο 7-17 και έκανε σημαντικό βήμα για τη σωτηρία του. Οι ηττημένοι έχουν εξασφαλίσει τα playoffs.

Τεράστια νίκη για το Λαύριο το οποίο υπέταξε με 76-69 τον Χολαργό και ήρθε πιο κοντά στην παραμονή στη Basket League.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι νικητές έφτασαν στο 7-17, τη στιγμή που Ρέθυμνο και Κύμη βρίσκονται στο 6-18 στην μάχη της σωτηρίας. Ο Χολαργός έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στα playoffs.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαμπ με 18 πόντους.

To ματς

Ο Χολαργός προηγήθηκε με 9-12 χάρη στον Αγκμπελέσε, όμως ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε γρήγορα προβάδισμα στο Λαύριο για το 14-12. Καμιά από τις 2 ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 18-16.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφυγαν με 8 πόντους (28-20) χάρη στον Μπιούφορντ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού μάζεψαν τη διαφορά στους 2 (32-30) με τον Χοκινς στο 15'. Ο Λαμπ υπέγραψε το σκορ ημιχρόνου με το καλάθι του για το 37-38.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε στην 3η περίοδο, με τον Μπιούφορντ να γράφει το 50-45. Με ένα σερί 0-10, ο Χολαργός έκανε το 50-55 με τον Λοβ. Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε για το 55-57 στο 30'.

Το Λαύριο πήρε τα ηνία του ματς στο 4ο δεκάλεπτο, αφού προηγήθηκε με 8 (68-60) χάρη στο καλάθι του Λαμπ. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 73-63, 1:30 πριν το τέλος και καθάρισε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο σούταρε με 11/24 τρίποντα, ενώ έκανε εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο (21-12).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ:.Ο Λαμπ με 18 πόντους και ο Μιλόσεβιτς με 17 έκαναν τη διαφορά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οκερέαφορ είχε μόλις 2 πόντους με 1/3 σουτ και δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Λαμπ σκόραρε για το 73-63, 1:30 για το τέλος και... κλείδωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ«ΗΡΩΑΣ»: Ο Χαραλαμπόπουλος μέτρησε 11 πόντους, όντας καθοριστικός σε κρίσιμο ματς για τους γηπεδούχους.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Οι νικητές τίποτα, ενώ οι ηττημένοι το 41% εντός πεδιάς και το κακό 4ο δεκάλεπτο (21-12).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-38, 55-57, 76-69