Προμηθέας - Λαύριο 71-63

Κάτια Πετροπούλου

Ο Προμηθέας Πάτρας (15-8) δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στο Λαύριο (6-17), αλλά ήρθαν τα τρίποντα των Λίποβι και Γκίκα στην τελευταία περίοδο για να τον λυτρώσουν και να τον κρατήσουν στην τετράδα.

Παρά την αστοχία των ομάδων, το παιχνίδι στην Πάτρα ήταν... αγωνιώδες, αφού το σκορ εναλλασσόταν συχνά και καμία τους δεν μπορούσε να ξεφύγει.

Το ματς ήταν για... γερά νεύρα, μέχρι που ο Προμηθέας έφτασε για δεύτερη φορά σε διψήφια διαφορά (65-55, 36'), χάρη στα τρίποντα των Λίποβι και Γκίκα και μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ο Μπιούφορντ έφτασε τους 15 πόντους, ο Λαμπ τους 12 και ο Κακλαμανάκης έκανε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το ματς

Το ματς στα πρώτα λεπτά είχε εναλλαγές (7-7, 3'), μέχρι που ο Προμηθέας έκανε ένα επιμέρους για το 15-9 (5'), εκτελώντας κυρίως από την περιφέρεια (3/4τρ.). Εκεί το Λαύριο αντέδρασε και με σερί 12-0 και πρωταγωνιστή τον Νίξον, πέρασε μπροστά (15-21, 9'). Έλις και Χολ έκαναν το 19-21 στο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ντέρμπι (28-27, 16'), οι Πατρινοί έκαναν νέο σερί (37-27, 18'), ο Μιλόσεβιτς μείωσε για το 37-29 (20') και οι γηπεδούχοι έχασαν δύο ευκαιρίες στο τέλος να αυξήσουν την διαφορά.

Ο Έλις έβαλε τον Προμηθέα στο +10 (39-29, 21'), αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά με σερί (39-35, 23') και λίγο αργότερα πήραν πάλι προβάδισμα (41-42, 27'), με τον Μπιούφορντ να έχει 10 πόντους. Κασελάκης και Χαραλαμπόπουλος έκαναν το 45-47 (29') και ο Γκίκας με τρίποντο «έγραψε» το 48-47 στο 30'. Ο Λαμπ ευστόχησε για το 50-52 (32'), αλλά η ομάδα του Γιατρά αντέδρασε κι έφτασε πάλι σε διψήφια διαφορά (62-52, 34'). Ουίθι και Μπιούφορντ μείωσαν με βολές (65-59, 37'), αλλά ο Γκίκας εκτέλεσε ξανά από τα 6.75 και με ασίστ του στον Γερομιχαλό, οι Πατρινοί κράτησαν την διαφορά (70-59, 38'), με τον Κακλαμανάκη να διαμορφώνει το τελικό 71-63.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας πήρε 20 πόντους από τα 13 λάθη του Λαυρίου, είχε 17 πόντους στον αιφνιδιασμό κι ελαφρώς καλύτερο ποσοστό στα σουτ (43% - 34%). Επίσης, χρειάστηκαν τα εύστοχα τρίποντα των Λίποβι και Γκίκα στο τέλος.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έλις έφτασε σε double double (14π., 14ρ., 3ασ., 2κλ.) και ο Γκίκας είχε 14 πόντους και 5 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κασελάκης πρόσθεσε 12 πόντους και ο Λίποβι είχε 5 πόντους (με το κρίσιμο τρίποντο) και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ουίθι και Μαστρογιαννόπουλος δεν βοήθησαν πολύ την ομάδα τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Λίποβι και άλλα δύο του Γκίκα στην τέταρτη περίοδο έδωσαν «ασφάλεια» στον Προμηθέα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες το χαμηλό ποσοστό στα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-29, 48-47, 71-63.