ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 83-73: «Ζωντανός» στη μάχη της 4άδας ο ΠΑΟΚ

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 83-73 του Πανιωνίου, έφτασε στο 15-8 και συνεχίζει να παλεύει για την 4άδα της Basket League. Έπεσε στο 7-16 ο Πανιώνιος.

Στο 15-8 ανέβηκε ο ΠΑΟΚ, αφού επικράτησε με 83-73 του Πανιωνίου. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Παπαθεοδώρου συνεχίζει τη μάχη της για να βρεθεί στην πρώτη 4άδα και να πάρει πλεονέκτημα έδρας στον 1ο γύρο των playoffs.

Oι «κυανέρυθροι» έπεσαν στο 7-16, τη στιγμή που το 13ο Ρέθυμνο έχει 5-18.

Για τους νικητές ο Χάτσερ μέτρησε 23 πόντους και ο Γκος 17, ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Δίπλαρος με 13.

Το ματς

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 5 πόντους (14-19) χάρη στο καλάθι του Χάμιλτον. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (20-21) με το καλάθι του Τέπιτς στο 7'. O MακΚί διαμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (20-23).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο 2ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 0-11, πέρασε μπροστά με 31-27 με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 46-37 με το καλάθι του Χάτσερ στο 17'. Οι κυανέρυθροι έριξαμ τη διαφορά στους 3 (46-43) με τον Παπαντωνίου στο 19'. Oι γηπεδούχοι είχαν 8/15 τρίποντα, ενώ ο Πανιώνιος μέτρησε 6/10.

Ο Γκος ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 57-51 στο 25'. Ο ΠΑΟΚ πήρε την έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 9 (65-54) με τον Μαργαρίτη.

Με το καλάθι του Γκάρετ οι γηπεδούχοι έκαναν το 79-66 στο 37'. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί το προβάδισμα και να φτάσει στην 15η νίκη του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε 12/27 τρίποντα, έκανε λιγότερα λάθη (16 αντί 23), ενώ πήρε σωστές αποφάσεις στα τελευταία λεπτά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάτσερ είχε 23 πόντους με 9.14 σουτ και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καμπερίδης έμεινε χαμηλά στους3 πόντους με 1/3 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκος έκανε το 81-69 στο 39' και ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να επιστρέψει με τίποτα

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γκος έκανε πολύ καλό ματς με 17 πόντους και 4 ασίστ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τίποτα, ενώ ο Πανιώνιος το 27/63 εντός πεδιάς και τα 23 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-43, 65-56, 83-73