Ρέθυμνο - Πανιώνιος 65-72

Νίκος Καρφής

Ο Πανιώνιος (5-14) δραπέτευσε με σπουδαίο διπλό από το Ρέθυμνο (3-16), καθώς επικράτησε με 72-65. Στους 34 φοβερός Μπαρτ, 30 είχε ο Μπέρι!

Μεγάλο διπλό για τον Πανιώνιο στην προσπάθεια να μείνει στην Basket League.

Οι κυανέρυθροι επικράτησαν με 72-65 μέσα στο Ρέθυμνο και κατάφεραν να πάνε στο 5-14. Από την άλλη η υπόθεση παραμονή δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο για τους Κρητικούς (3-16).

Για τους νικητές ο Μπέρι είχε 30 πόντους και ο Μπαρτ σταμάτησε στους 34 για τους ηττημένους.

Το ματς

Το Ρέθυμνο μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Τζόνσον προηγήθηκε με 20-13 στο 7'. Ο Πανιώνιος δεν άφησε τους Κρητικούς να ξεφύγουν και με τον Μπέρι έκαναν το 24-19 στο τέλος του ρπώτου δεκαλέπτου.

Ο Πανιώνιος μείωσε στον πόντο με τον Χάρις (32-31) στο 15', αλλά με ένα σερί 8-0 το Ρέθυμνο ξέφυγε 40-31 με τον Μπαρτ στο 18'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/8 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι σούταραν με 5/18.

Η ομάδα του Φραγκιά θέλησε να μαζέψει τη διαφορά και μείωσε σε 48-42 με τον Μπέρι. Οι κυανέρυθροι συνέχισαν με το πόδι στο.. γκάζι και με 2 βολές του Μπέρι έκαναν το 55-53 στο 29'. Ο Μπαρτ έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 30 πόντους.

Ο Πανιώνιος έκανε το ματς θρίλερ με τον Χάρις να σκοράρει για το 65-65, 3 λεπτά πριν το τέλος. Ο ΜακΚί έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους 65-67, 49 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Χάρις με 2/2 βολές έκανε το 65-69

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος έκανε καλό 4ο δεκάλεπτο αμυντικά (6-14), είχε 23-55 δίποντα και 20/22 βολές

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπέρι ήταν κορυφαίος του Πανιωνίου με 30 πόντους, ενώ μεγάλο ματς για τους ηττημένους έκανε ο Μπαρτ με 34.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζόνσον είχε 5 πόντους με 2/9 σουτ και δεν βοήθησε όσο θα ήθελε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπέρι με 3/3 βολές έκανε το 65-72, 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χάρις έκανε μεγάλο ματς με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καλάθι του Μπέρι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τα 17 λάθη, ενώ το Ρέθυμνο το 4ο δεκάλεπτο (6-14) και την φτωχή δημιουργία (μόλις 8 ασίστ)

Tα δεκάλεπτα: 24-19, 43-35, 59-58, 65-72