Λαύριο – Ρέθυμνο 93-94

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το Ρέθυμνο (3-12) πανηγύρισε τεράστια νίκη στην έδρα του Λαυρίου (4-11), επικρατώντας με 93-94 στην παράταση και πήρε «ανάσα» στη μάχη για την παραμονή.

Το ένστικτο της επιβίωσης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο κλειστό του Λαυρίου, εκεί όπου το Ρέθυμνο πέτυχε την πρώτη εφετινή εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα έπειτα από το αρχικό 0/6 σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Για τους γηπεδούχους, ο Κουζέλογλου αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 1:33 για το ημίχρονο αφού έπεσε άτσαλα στο παρκέ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ πιάνοντας τον δεξί αστράγαλο.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό του Λαυρίου, εκεί όπου ο Μιχάλης Λούντζης διαμόρφωσε το 10-7 με 2/2 βολές, ο Κιθ Κλάντον έκανε το 12-13 με κάρφωμα και ο νεοαποκτηθείς Άντονι Χίκι σκόραρε at the buzzer για το 20-22 για τους Κρητικούς που σούταραν με 50% στο δίποντο (6/12) και κατέβασαν 4 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 7-0 για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου (20-29, 12'49") που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της +10 (38-48) χάρη στο καλάθι του Κλάντον.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μπιούφορντ, Ίνγκλις (49-54) όμως το Ρέθυμνο άντεξε στην πίεση κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 58-67 με το τρίποντο του Στιβ Μπαρτ. Το Λαύριο έκανε επιμέρους σκορ 13-5 στα πρώτα 4' της τελευταίας περιόδου κι έριξε τη διαφορά στον πόντο (71-72) ενώ ο Λούντζης ολοκλήρωσε το comeback και σκόραρε για το 73-72! Οι Κρητικοί απάντησαν με σερί 6-0 (73-78), το γκολ-φάουλ του Μίλαν Μιλόσεβιτς έκανε το 76-78 και ο Χίκι «έγραψε» το 76-80 ωστόσο οι βολές του Ίνγκλις και το καλάθι του Λαμπ στον αιφνιδιασμό έφεραν το ματς στα ίσα (80-80) στα 49.7" για το φινάλε!

Ο Σιγκούνας διαμόρφωσε το 80-82 στα 16.4", ο Ίνγκλις ισοφάρισε με layup στα 6" και ο Χίκι αστόχησε από την κορυφή με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση. Εκεί ο Κακλαμανάκης έκανε το 88-86 όμως ο Μπαρτ σκόραρε για τρεις, κέρδισε φάουλ κάνοντας το 88-90 με τη συμπληρωματική βολή κι εν συνεχεία ευστόχησε με δύσκολη προσπάθεια για το 90-92 στα 18.1"! Ο Χριστοδούλου έκανε το 90-94, ο Ίνγκλις πέτυχε τρίποντο για το 93-94 και στη συνέχεια ο Λαμπ έστειλε τον Χριστοδούλου στις βολές. Ο Κύπριος γκαρντ είχε 0/2, ο Νίξον προσπάθησε να σκοράρει για τρεις όμως αστόχησε κι έτσι το Ρέθυμνο πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη/

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο κατέβασε 19 επιθετικά ριμπάουντ και υποχρέωσε το Λαύριο σε 20 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ κουβάλησε επιθετικά το Ρέθυμνο με 21 πόντους (3/3 βολές, 3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα) και 5 ασίστ ενώ ο Κιθ Κλάντον έκανε τη διαφορά στη ρακέτα με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζαμάλ Νίξον έμεινε στους 3 πόντους με 1/4 τρίποντα στα 23:39 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αλέξανδρος Σιγκούνας βοήθησε το Ρέθυμνο με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι πρωτοβουλίες του Μπαρτ στο έξτρα πεντάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο την απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο τα 20 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82 κ.α., 93-94 παρ.