Χολαργός - Ήφαιστος 65-62

Σε ένα ματς που πήρε αναπάντεχη τροπή στο τέλος, ο Χολαργός (4-5) επικράτησε του Ηφαίστου (4-5) με 65-62, για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Λήμνου επέστρεψε από το -16 κι έκανε μεγάλο comeback στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της «διπλό» στην κατηγορία.

Με το σκορ στο 63-62, ο Μπρέιζελτον έχασε καλάθι και ο Γκότσερ έκανε φάουλ στον Γιάνκοβιτς, ο οποίος επισφράγισε το τελικό 65-62.

Τα τρίποντα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στον αγώνα, αφού ο Χολαργός ήταν από νωρίς εύστοχος στο ματς, κάτι που τον βοήθησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς.

Το ματς

Εφιαλτική ήταν η πρώτη περίοδος για τον Ήφαιστο (3/12 σουτ), αφού ο Χολαργός «χτύπησε» πίσω από τα 6.75μ κι έφτασε γρήγορα στο 11-1 (3'). Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος τα έψαλε στους παίκτες του στο τάιμ άουτ κι εκείνοι έβγαλαν αντίδραση για λίγο (11-7, 4'), αφού οι γηπεδούχοι συνέχιζαν στον ξέφρενο ρυθμό τους (20-11, 10'). Η είσοδος του Γόντικα βοήθησε την ομάδα της Λήμνου να... ξεκολλήσει λίγο (22-15, 12'), αλλά ο Χολαργός διατήρησε το υψηλό τέμπο και παίζοντας ωραίο μπάσκετ, κράτησε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (34-24, 20').

Στην τρίτη περίοδο ο Ήφαιστος προσπαθούσε να ροκανίσει την διαφορά, με τον Έβανς να κάνει το 48-38, με 2/2 βολές μετά από αντιαθλητικό του Χόκινς. Ο Μπρέιζελτον λίγο αργότερα έριξε την διψήφια διαφορά (48-40, 28'), αλλά ο Χολαργός παρέμεινε μπροστά (51-40, 30'), με τον Χόκινς να μετρά 10 πόντους.

Ένα σερί 9-0, με τρίποντο του Γκότσερ, δύο καλάθια του Σμιθ κι ένα του Έβανς (51-49, 32'), έφερε την ομάδα της Λήμνου μια... ανάσα από την ανατροπή. Οι παίκτες του Λυκογιάννη αντέδρασαν (59-49, 35'), αλλά ο Φρεϊμάνις, που δεν ήταν καλός μέχρι τότε, ευστόχησε σε τρίποντο για το 61-56 (38'). Μανωλόπουλος και Μπρέιζελτον έβαλαν δυο μεγάλα σουτ (63-62), Λοβ και Μπρέιζελτον έχασαν λέι απ και ο Γκότσερ χρεώθηκε με φάουλ στον Γιάνκοβιτς, που έκανε το 65-62 με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Χολαργός ευστόχησε από νωρίς σε τρίποντα, που τού έδωσαν μεγάλη ώθηση στο ματς, ενώ πήρε 42 ριμπάουντ (10 επιθετικά).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γιάνκοβιτς (20π., 5ρ., 2ασ.) και Χόκινς (17π., 4ρ., 2κλ.) ήταν οι πρωταγωνιστές για το Χολαργό.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Οκερέαφορ έδωσε σημαντικές βοήθειες στην ομάδα του (8π., 3ρ., 5ασ., 1κλ.), ενώ κι ο Κώττας πήρε 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Φρεϊμάνις θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο με τα σουτ του, ενώ ούτε ο Μούρτος βοήθησε πολύ στα 19:05 που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΔΙ: Με το σκορ στο 53-49, το τρίποντο του Σμιθ βρήκε σίδερο, ο Τάλτον πήρε το ριμπάουντ και ο Χόκιν έκανε το 55-49 με 2/2 βολές από φάουλ του Σμιθ. Στο φινάλε (63-62), ο Μπρέιζελτον δεν κατάφερε να σκοράρει και στην συνέχεια ο Γκότσερ χρεώθηκε με φάουλ στον Γιάνκοβιτς, που έκανε το 65-62. Με 2.2'' να απομένουν, ο Μπρέιζελτον πήρε την μπάλα από την επαναφορά και λίγο ήθελε για να βρει στόχο από το κέντρο και το ματς να πάει σε παράταση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Χολαργός το κενό του διάστημα που επέτρεψε στον Ήφαιστο να επιστρέψει στο ματς, η ομάδα της Λήμνου το άσχημο ξεκίνημα στο παιχνίδι (11-1, 3' με 0/5 σουτ).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία των Γιάνκοβιτς - Αγκμπελίς για το 13-7.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-24, 51-40, 65-62.