Πανιώνιος - Κύμη 89-93

Κάτια Πετροπούλου

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, η Κύμη έκανε την πρώτη της νίκη στην Basket League στην έδρα του Πανιωνίου, αφού επικράτησε των «κυανέρυθρων» στις λεπτομέρειες (89-93), για την 1η αγωνιστική.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δυσκολεύτηκε κόντρα σε αυτή του Κρις Χουγκάζ, ωστόσο κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Νέα Σμύρνη και να πανηγυρίσει εκείνη στο τέλος.

Η αδυναμία στην ρακέτα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και η αστοχία των γηπεδούχων σε κρίσιμες φάσεις του αγώνα, ήταν αυτά που στοίχισαν στους γηπεδούχους ένα καλό αποτέλεσμα, το οποίο θα έδινε ψυχολογία σε μια χρονιά που προμηνύεται δύσκολη.

Ο Δίπλαρος έδειξε πως μπορεί να ηγηθεί της ομάδας (15π., 7ασ., 2ρ.), ενώ οι Αμερικανοί προσέφεραν σημαντικά, αφού ο Μπέρι είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Σίνγκλερ 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τέιλορ 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στα καλά που έχει να κρατήσει η ομάδα της Νέας Σμύρνης είναι το κομμάτι της δημιουργίας, αφού οι παίκτες μοίρασαν 21 ασίστ, οι πόντοι στον αιφνιδιασμό (19-6), αλλά και τα ριμπάουντ (35).

Απόντες οι «Πάνθηρες» από τον αγώνα, ο οποίος άρχισε με... ευτράπελα.

Το ματς

Πανιώνιος και Κύμη μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς (11-11, 5'), με τον Μπράουν στην πορεία να δίνει ένα μικρο προβάδισμα στους γηπεδούχους (20-16, 39') και τον Τουντζιαράκη να κάνει το 22-20 στο 10'. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δυνατοί στην ρακέτα κι έτρεξαν ένα σερί (από 25-22, 12' σε 25-31, 14'), αλλά οι «κυανέρυθροι», πετυχαίνοντας και πόντους στον αιφνιδιασμό, πλησίασαν (32-33, 16') κι έμειναν κοντά στο ημίχρονο (43-44, 20').

Μετά από μια μικρή... βροχή τριπόντων, ο Πανιώνιος πέρασε πάλι μπροστά και με επιμέρους 11-1, πήγε στο +7 (από 46-49, 32' σε 57-50, 34'). Η αστοχία των «κυανέρυθρων» επέτρεψε στην ομάδα της Εύβοιας να φτάσει στην ισοφάριση (57-57, 37') και να πάρει «κεφάλι» στο 30' (59-65).

Ο Πανιώνιος συνέχιζε να πιέζει στο τελευταίο δεκάλεπτο (68-71, 33'), αλλά η ομάδα του Καστρίτη άρχισε να ξεφεύγει (70-77, 34'), με τους Ουάσινγκτον, Σαγκς, Κάμφορ και Ουμπίλα να δημιουργούν θέματα στους αντιπάλους τους. Το τάιμ άουτ του Χουγκάζ «λειτούργησε», με τους παίκτες του να μειώνουν σε 74-77 (35'), ενώ λίγο αργότερα ο Μπέρι έφτασε στο 80-81 (38'). Οι «κυανέρυθροι» έμεναν κοντά (83-86, 39'), ο Σίνγκλερ, όμως, έχασε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο, αφού έκλεψε μετά από λάθος του Ουμπίλα κι αστόχησε σε λέι απ. Το τελικό σκορ έγραψε ο Μπολντς (89-93) με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη ήταν πιο δυνατή στη ρακέτα (36π.) και πήρε 16 πόντους από τα 10 λάθη του Πανιωνίου. Επίσης, έκανε 7 κλεψίματα και πήρε 30 πόντους από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουάσινγκτον έκανε «ζημιά» στους γηπεδούχους, αφού μέτρησε 23 πόντους (5/8δ., 4/4τρ.) και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Ουμπίλα σημείωσε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μπολντς είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κάμφορ 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μπράουν μπορεί να βοήθησε στο κομμάτι των ριμπάουντ και των ασίστ, ωστόσο είχε 0/5 δίποντα σε 23:24. Περισσότερη βοήθεια περίμεναν οι «κυανέρυθροι» σίγουρα και από τον Χάρις.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ψυχραιμία της Κύμης να διατηρήσει το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, τελειώνοντας τις φάσεις, όταν ο Πανιώνιος είχε μειώσει ακόμα και στον πόντο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος την ήττα που θα μπορούσε να αποφύγει, η Κύμη τις ασίστ (21-10).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-44, 59-65, 89-93.