Αθηναίου παρόντος, νίκη (92-90) με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ επί του Περιστερίου

Ο Γιάννης Αθηναίου είχε καταλυτική παρουσία στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι με τη φανέλα του ΠΑΟΚ καθώς ηγήθηκε της ανατροπής αλλά και της νίκης (92-90) του ΠΑΟΚ επί του Περιστερίου.

Σε φιλικό αγώνα φιλανθρωπικού χαρακτήρα στο κλειστό του Περιστερίου, ο έμπειρος γκαρντ σημείωσε επτά πόντους στην παράταση και ήταν καταλύτης στη νίκη της ομάδας του. Το Περιστέρι έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά 15 πόντων (73-58) λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο έφτασε έως και να προηγηθεί με 76-80 χάρη σ’ επιμέρους σκορ 3-22. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας χρειάστηκε όμως ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Λίνο Χρυσικόπουλο για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (83-83 κ.α.).

Εκεί ο Γιάννης Αθηναίου ήταν ο πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ με τους επτά πόντους που σημείωσε και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 92-90. Το Περιστέρι άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις καθώς ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα βασιζόμενος στους Βασιλόπουλος, Γκρέι, Ντάνιελ και Χάροου οι οποίοι σημείωσαν τους 62 από τους 90 πόντους της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 49-40, 73-64, 83-83 (καν. Αγώνας), 90-92

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Βασιλόπουλος 17 (3), Harrow 12, Gray 17 (5), Σκορδίλης 2, Sirko 6, Bentil 9 (1), Clark 5 (1), Daniel 16, Αγραβάνης, Μουράτος 6.

ΠΑΟΚ: Jones 10, Moreira 13, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σχίζας, Κόνιαρης 10 (2), Καρράς, Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Pope 9 (1), Hatcher 12 (2), Αθηναίου 15 (2) Garrett 5.