Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 96-77

Ο Ολυμπιακός με αρκετούς τραυματίες και χωρίς τον κόσμο του επικράτησε του ΠΑΟΚ με 96-77 έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Ιωάννη Παπαπέτρου (21π., 5ρ.).

Ο Ολυμπιακός παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες του έπαιξε σοβαρά κόντρα στον ΠΑΟΚ τον οποίο και νίκησε με 96-77. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο στη συνέχεια οι Πειραιώτες βρήκαν τρίποντα και αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να ανοίξει η διαφορά.

Ο Ολυμπιακός παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του ΜακΛιν ξεκίνησε εντυπωσιακά και πετυχαίνοντας πολλά εύκολα καλάθια είτε από αιφνιδιασμό είτε από συνεργασίες προηγήθηκε με 21-7 (6’). Το διάστημα που ακολούθησε όμως μέχρι τη λήξη της περιόδου αποδείχτηκε καταστροφικό για τους γηπεδούχους. Η πίεση του ΠΑΟΚ δημιούργησε πολλά προβλήματα και λάθη τα οποία δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτα και χάρη στον Γκος το σερί 0-13 μετέτρεψε το σκορ σε 22-20.

Οι Πειραιώτες στην δεύτερη περίοδο αντέδρασαν και με πόντους από Μάντζαρη και Στρέλνιεκς βρέθηκε στο +18 (45-27, 15’), όμως ο Τσόχλας χάρη στην κακή άμυνα του Μπράουν φρόντισε να μειώσει για τους φιλοξενούμενους (45-33, 17’). Η άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου επέστρεψε στα φυσιολογικά της επίπεδα και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 53-37.

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε πολύ πιο έτοιμος από τον αντίπαλό του και με σερί 9 αναπάντητων πόντων ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης (53-46, 24’). Ένα τρίποντο και φάουλ του Ουίλτζερ κι ένα καλάθι και φάουλ του ΜακΛιν, διαφοροποίησαν την κατάσταση με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους 21 πόντους με καλάθι και φάουλ του Μάντζαρη (73-52, 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπαπέτρου έκανε απίστευτα πράγματα και στις δύο πλευρές του παρκέ (16π. στην τελευταία περίοδο) και με συνεχόμενα δικά του καλάθια ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (89-64, 36’) για να έρθει το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Παρά τις απουσίες του, ο Ολυμπιακός διαθέτει πολύ ποιοτικότερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ και το απέδειξε. Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά ήταν ανώτερος σε τρίποντα (48%-32%), βολές (89%-66%) και ασίστ (20-16).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 21:06 είχε 21 πόντους (5/6δ., 3/3τρ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπόμπι Μπράουν δεν έκανε το παραμικρό στα 12:38 που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 53-46, αλλά ακολούθησε ένα σερί 7-0 για τον Ολυμπιακό και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το αποτέλεσμα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς τελείωσε με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Βοήθησαν αρκετά οι Ρόμπερτς (11π., 6ασ.) και Ουίλτζερ (11π.).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Ουίλτζερ στον Κρουμπαλί όταν αυτός προσπάθησε να σκοράρει από κοντά στην δεύτερη περίοδο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 20 λάθη. Ο ΠΑΟΚ τις 16/24 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77.