ΓΣΛ - Κολοσσός 79-77

Ο ΓΣΛ (8-13) με τρίποντο του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ νίκησε τον Κολοσσό (9-12) με 79-77 κι έκανε άλμα παραμονής στην κατηγορία.

O ΓΣΛ Φάρος έφυγε πανηγυρίζοντας αφού επικράτησε του Κολοσσού με 79-77. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έκαναν τεράστιο άλμα για την παραμονή τους σε αντίθεση με τον Κολοσσό που πλέον δεν αισθάνεται σιγουριά για τα playoffs.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τους Παπαντωνίου και Σάφτενααρ από τη μία και τους Μπρέι και Γιανγκ από την άλλη να κρατούν τις ομάδες τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΣΛ «άργησε» να μπει στο παρκέ με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να ξεφύγει με 14 πόντους διαφορά (38-52, 26'). Οι Θεσσαλοί όμως αντέδρασαν και χάρη στους Έλληνες παίκτες (Παπαντωνίου, Παπαμακάριος, Μουράτος, Μαραγκός) μείωσαν σε 50-52 (28') με δικό τους σερί.

Στη συνέχεια η εξέλιξη του αγώνα ήταν ντέρμπι με τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ να σκοράρει στο καθοριστικό τρίποντο στο τέλος του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές σούταραν καλύτερα πίσω από τα 6.75 (39%-33%) κι έκαναν μόλις 8 λάθη (αντί 13 του Κολοσσού).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ έβαλε το νικητήριο καλάθι ενώ τελείωσε με 18 πόντους (3/5δ., 2/3τρ., 6/7β.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρβιν Τζόουνς έπαιξε μόλις 7:46 αφού δεν ήταν καθόλου καλός.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 76-77 ο Μπαρτ ευστόχησε σε τρίποντο. Στα 5'' που έμεναν ο Μπρέι αστόχησε σε τρίποντο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νώντας Παπαντωνίου βοήθησε πολύ με 15 πόντους, 8 ασίστ και 6 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΓΣΛ την κακή δουλειά στα ριμπάουντ. Ο Κολοσσός τη λάθος διαχείριση του αγώνα στο τέλος του ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το νικητήριο τρίποντο του Μπαρτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77