Προμηθέας - ΑΕΚ 69-66

Κάτια Πετροπούλου

Ο σούπερ Νίκος Γκίκας (16π., 4ασ.) έδωσε το... σήμα για την ανατροπή του Προμηθέα επί της ΑΕΚ (69-66) και δεν επέτρεψε στους «κιτρινόμαυρους» να πανηγυρίσουν το πρώτο τους «διπλό» στην Basket League.

Ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή επί της ΑΕΚ κι επικράτησε με 69-66, για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Για να φτάσουν οι Αχαιοί σε αυτό το αποτέλεσμα και να βάλουν «στοπ» στις τρεις σερί ήττες τους, χρειάστηκε η μεγάλη εμφάνιση του Νίκου Γκίκα στα τελευταία λεπτά, ο οποίος πήρε μεγάλα σουτ και έβαλε 12 - από τους 16 του - πόντους στην 4η περίοδο, τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε προβάδισμα 11 πόντων (51-62, 32').

Στο 7-4 η ομάδα της Πάτρας, στο 6-5 οι «κιτρινόμαυροι», που ακόμα δεν έχουν πανηγυρίσει μία εκτός έδρας νίκη στην Α1 φέτος!

Για τους φιλοξενούμενους, ο Χάρις είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Σάκοτα (16π.) και Γκριν (11π.).

Το ματς ήταν πολύ δυνατό από την αρχή και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Προμηθέας δυσκόλευε την ΑΕΚ κι έπαιζε ασφυκτική άμυνα, ενώ τελείωνε και φάσεις κοντά στο καλάθι, με τους «κιτρινόμαυρους» να χτυπούν κυρίως έξω από τα 6.75 (42% έναντι 25%) και να έχουν 11 περισότερα ριμπάουντ (21-11). Οι παίκτες του Γιατρά εκμεταλλεύτηκαν τα 9 λάθη των αντιπάλων και τα έκαναν 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 16-17 στο 10', με τους παίκτες του Σάκοτα να παίρνουν το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ημίχρονο (37-45, 20').
Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες έδειχναν μια... εμμονή στο τρίποντο, με την ΑΕΚ να βγαίνει κερδισμένη και να πηγαίνει στο +12 (41-53, 28'), μετά από επιμέρους 4-11, και τον Προμηθέα να μειώνει σε 49-55 (30'). Οι «κιτρινόμαυροι» κρατούσαν την διαφορά (54-64, 35'), αλλά ο Προμηθέας επέστρεψε με μπροστάρη τον Γκίκα (64-64, 38'), ο οποίος έβαλε την... υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του (69-66) με 12 πόντους στην τελευταία περίοδο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Γκίκας πέτυχε δύο σημαντικά τρίποντα προς το φινάλε του ματς και... χάλασε το μυαλό της ΑΕΚ. Επίσης, οι παίκτες του Γιατρά βελτιώθηκαν στα ριμπάουντ (11-21 στο ημίχρονο, 41-40 στο τέλος), μοίρασαν 16 ασίστ κι έκαναν λιγότερα λάθη (11-15). Ακόμη, έβαλαν 18 πόντους από τα λάθη της ΑΕΚ, πέτυχαν 26 στο ζωγραφιστό, 12 στον αιφνιδιασμό και 44 πόντους πήραν από τον πάγκο τους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκος Γκίκας έκανε μεγάλη εμφάνιση στο τέλος και ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους (3/5δ., 2/7τρ., 4/4β.), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.

Επίσης, ο Μοχάμεντ Φαγιέ είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Μίλαν Μιλόσεβιτς και Βαγγέλης Τουτζιαράκης είχαν από 11 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να παίρνει 5 ριμπάουντ και τον δεύτερο 6.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντελρόι Τζέιμς σε 21:07 έμεινε άποντος (0/3δ., 0/2τρ.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 54-64 (35'), ο Προμηθέας έτρεξε σερί 13-0 και πέρασε μπροστά (67-64, 39'). Ο Γκίκας ηγήθηκε της ανατροπής με δύο μεγάλα τρίποντα και πέτυχε 12 πόντους, από τους 16 του, στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το γεγονός ότι... αυτοκτόνησε, την στιγμή που είχε το πάνω «χέρι» και θα μπορούσε να πανηγυρίσει το πρώτο της διπλό. Ο Προμηθέας τα 7/29 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ασίστ του Γκίκα για το κάρφωμα του Τουτζιαράκη στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66.