Μακάμπι - Γαλατάσαραϊ 98-92 (vid)

Η Μακάμπι (1-2) πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Euroleague επικρατώντας της Γαλατάσαραϊ με 98-92.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε το ντέρμπι των ουραγών αφού νίκησε τη Γαλατάσαραϊ και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση αφήνοντας τους Τούρκους στις τρεις ήττες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενοι ένα «μούδιασμα» των Ισραηλινών είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Για να συμβεί αυτό φυσικά χρειάστηκαν και αρκετά εύστοχα σουτ τριών πόντων τα οποία ουσιαστικά καθοδήγησαν τη Γαλατάσαραϊ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ραμί Χαντάρ προσπάθησαν να τρέξουν περισσότερο στην επίθεση και θέλησαν να ανοίξουν ακόμη περισσότερο το ρυθμό.

Με πρωταγωνιστές σε εκείνο το διάστημα τους Σόνι Ουίμς (23π., 5ρ.) και Κόλτον Άιβεροσν (17π. 5ρ.) η Μακάμπι όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά έφτασε να προηγείται ακόμη και με 7 πόντους με 2/2 βολές του Ντι Τζέι Σίλεϊ (91-84, 37'). Η Γαλατά προσπάθησε να μειώσει, αλλά δεν τα κατάφερε μιας και οι γηπεδούχοι έδειξαν σωστή νοοτροπία στον επίλογο του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μία απλή ματιά στη στατιστική θα αναδείξει την ανωτερότητα των νικητών μόνο στα λάθη. Τα 8 λιγότερα που έκαναν όμως (8-16) αρκούσαν για να αλλάξουν τις ισορροπίες που υπάρχουν στις υπόλοιπες κατηγορίες.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σόνι Ουίμς πέτυχε 23 πόντους (6/8δ., 3/5τρ., 2/2β.), πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ κι έκανε ένα κλέψιμο.

Από κοντά και ο Κόλτον Άιβερσον με 17 πόντους (6/8δ., 5/9β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τίμπορ Πλάις σε 12:15 δεν δικαιολόγησε τίποτα έχοντας 2 πόντους με 0/3 δίποντα, 2/2 βολές, ένα ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 35' το σκορ ήταν 77-76 για να ακολουθήσουν: τρίποντο του Ντέβιν Σμιθ, λάθος του Γκιουλέρ, τρίποντο του Ουίμς και το σκορ στο 83-76 σε διάστημα 40''.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντέβιν Σμιθ στα 22:30 που αγωνίστηκε είχε 17 πόντους οι περισσότεροι εκ των οποίων σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι την κακή της περιφερειακή άμυνα (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) και οι φιλοξενούμενοι τα 16 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Άντριου Γκάουντλοκ προσπάθησε για το lay up, αλλά λογάριασε χωρίς τον Άλεξ Τάιους.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-47, 69-65, 98-92