Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ρεάλ Μαδρίτης 82-89 (vid & pic)

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει αήττητη την κούρσα στη regular season της EuroLeague, επικρατώντας της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 89-82 κι αφήνοντας χωρίς νίκη την «ομάδα του λαού».

Ο Γκουστάβο Αγιόν ήταν κυρίαρχος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη «Menora Mivtachim Arena» κόντρα στη Μακάμπι, εκεί όπου η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με 9-18 στο 8'07" και ο Μεξικανός σέντερ μετρούσε ήδη 8 πόντους με 4/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με τον Γκάουντλοκ όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 16-20.

Ακολούθως, ο Τζέισι Κάρολ βρήκε στόχο πίσω από τα 6μ.75, ο Οθέλο Χάντερ πήρε προσπάθειες κοντά στο καλάθι κι έτσι η Ρεάλ προηγήθηκε με +14 (23-37) στα 4'56" για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου! Ουίμς και Τσίρμπες έδωσαν λύσεις στην επίθεση όμως οι Μαδριλένοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33-46, έπειτα από το τρίποντο του Ρούντι.

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών της Ρεάλ Μαδρίτης, έτρεξε σερί 16-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ραντ, ο οποίος έκανε το 49-46 στο 24'28"! Η «ομάδα του λαού» πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή με κορυφαίους τους Ουίμς, Άιβερσον και Ραντ όμως ο Φερνάντεθ σκόραρε 10 πόντους ως το τέλος της τρίτης περιόδου και διαμόρφωσε το 57-62 στο 30'! Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 71-79 με τον Άιβερσον, ο Γκάουντλοκ σκόραρε πέντε σερί πόντους και μείωσε σε 82-85 στα 34" για το φινάλε όμως ο Σέρχιο Γιούλ έκανε το 82-87 με 2/2 βολές.

Εν τέλει η «Βασίλισσα» άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με 89-82, κάνοντας το 2/2 στην εφετινή EuroLeague. Από την άλλη πλευρά, η Μακάμπι παραμένει χωρίς νίκη έπειτα από δυο αγωνιστικές στη regular season.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-46, 57-62, 82-89.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το επιβεβαίωσε εκ νέου στο Τελ Αβίβ, κόντρα στη Μακάμπι. Η τριπλέτα των Κάρολ (18π.), Ρούντι (16π.), Γιουλ (14π.) οδήγησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους που έκαναν το 2/2.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχιο Γιουλ έκανε double-double με 14 πόντους κι 11 ασίστ σε 32'04", κρατώντας όρθια τη Ρεάλ όταν η Μακάμπι προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Από τα 20' της πρεμιέρας κόντρα στην Αρμάνι, ο Σίλβεν Λάντεσμπεργκ έμεινε στο παρκέ μόλις 6'08", κερδίζοντας ένα φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκάουντλοκ σκόραρε πέντε σερί πόντους και μείωσε σε 82-85 στα 34" για το φινάλε όμως ο Σέρχιο Γιούλ έκανε το 82-87 με 2/2 βολές και «κλείδωσε» τη νίκη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Αγιόν (9π., 8ριμπ.) ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η Ρεάλ προηγήθηκε στο σκορ και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Επίσης ο Άντονι Ράντολφ είχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 21'.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Σέρχιο Γιουλ και ο Οθέλο Χάντερ έβγαλαν μια όμορφη συνεργασία που τελείωσε με κάρφωμα του Αμερικανού στα 6'27" για το φινάλε του ημιχρόνου που έκανε το 19-30 για τους Μαδριλένους.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ το διάστημα που χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά κι επέτρεψε στη Μακάμπι να διεκδικήσει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι το κακό ξεκίνημα που τους υποχρεώσε να κυνηγούν στο σκορ σε όλο το ματς.