ΜΕΤΑ ΑΠΟ 13 ΝΙΚΕΣ ΕΧΑΣΕ Η ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ

Mπάνβιτ - Νταρουσάφακα 93-88

Η Νταρουσάφακα δεν είχε γνωρίσει καμία ήττα μέχρι σήμερα! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ γύρισε το παιχνίδι, ωστόσο η Μπάνβιτ το έστειλε στην παράταση και κράτησε την έδρα της (93-88).

Η Νταρουσάφακα άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη EuroLeague (70-73 τον Ερυθρό Αστέρα), αλλά δεν συνέχισε το ίδιο καλά στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ γνώρισε την πρώτη της ήττα σε επίσημο και φιλικό παιχνίδι στην έδρα της Μπάνβιτ! Η Νταρουσάφακα ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, κατάφερε να τρέξει στην τέταρτη περίοδο κι έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια.

Ο Ορέλικ Γκεντιμίνας της Μπάνβιτ ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 80-80 και στην τελευταία επίθεση της Νταρουσάφακα οι Ουοναμέικερ και Σαπέλ αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα και το παιχνίδι πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, ο Ουίλμπεκιν ευστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα (92-88 στο 44'), αλλά ο Τζόρνταν Θίοντορ (32π., 6ριμπ.) ήταν ψύχραιμος και «καθάρισε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-30, 61-50, 80-80κ.α., 93-88

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής: (15/10) Μπεσίκτας-Ουσάκ 87-65, Γκαζιάντεπσπορ-Καρσίγιακα 73-75, Τράμπζονσπορ-Μπελεντίγε 85-89, (16/10) Μπαλικεσίρ-Μπουγιουκτσεκμετζέ 77-80, Τόφας-Γαλατάσαραϊ 80-82, Μπάνβιτ-Νταρουσάφακα 93-88, (17/10) Αναντολού Εφές-Άνκαρα, Φενέρμπαχτσε-Ινσταμπουλ

Η κατάταξη: Μπεσίκτας 2-0, Μπουγιουκτσεκμετζέ 2-0, Μπελεντίγε 2-0, Γαλατάσαραϊ 2-0, Καρσίγιακα 1-1, Ουσάκ 1-1, Νταρουσάφακα 1-1, Μπάνβιτ 1-1, Αναντολού Εφές 1-0, Φενέρμπαχτσε 0-1, Ίνσταμπουλ 1-0, Άνκαρα 0-1, Τόφας 0-2, Γκαζιάντεπσπορ 0-2, Μπαλικεσίρ 0-2, Τράμπζονσπορ 0-2