Τρίκαλα - Απόλλων Πατρών 65-60

Τα Τρίκαλα επικράτησαν του Απόλλωνα Πάτρας με 65-60 με τον Άγγελο Τσαγκαράκη να σκοράρει 13 από τους 16 πόντους στην τελευταία περίοδο και να γυρίζει μόνος του το ματς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και χάρη σε συνεχόμενους αιφνιδιασμούς προηγήθηκαν γρήγορα με 16-8 (8'). Οι Πατρινοί άλλαξαν όμως τη ροή του αγώνα αφού ανέβασαν την πίεση της άμυνάς τους και με τη σειρά τους επιδόθηκαν σε συνεχόμενα εύκολα καλάθια και όχι μόνο ισορρόπησαν στο σκορ, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με 2/2 τρίποντα του Μπάβτσιτς προηγήθηκαν με 39-49 στο 28'.

Στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο Άγγελος Τσαγκαράκης ο οποίος με το σκορ στο 48-52 ευστόχησε σε τρία σερί τρίποντα και ουσιαστικά ανέτρεψε μόνος τους την κατάσταση για να χαρίσει τη νίκη στα Τρίκαλα με 65-60.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα Τρίκαλα σούταραν πίσω από τα 6.75 πολύ καλύτερα (36%-22%) όπως και από τη γραμμή των βολών (72%-60%). Οι νικητές βρήκαν επίσης 17 πόντους από λάθη του Απόλλωνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντρέας Τσαγκαράκης τελείωσε με 16 πόντους (1/1δ., 4/8τρ., 2/2β.), 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντονι Χίκεϊ είχε 0/2 δίποντα, 3 λάθη, ένα ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 20:01!

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΜακΜίλαν έκανε το 65-60 στα 52'' για να ακολουθήσουν 0/2 τρίποντα από τους φιλοξενούμενους.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κέλσεϊ Μπάρλοου των γηπεδούχων είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Τα Τρίκαλα τα 19 λάθη και οι Πατρινοί την κακή άμυνα της τελευταίας περιόδου ειδικά πάνω στον Τσαγκαράκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας έπαιξε μία πολύ καλή άμυνα, ακολούθησε αιφνιδιασμός τρεις εναντίον ενός ο οποίος ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Διαμαντή Σλαφτσάκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 30-33. 46-50, 65-60