Καρσίγιακα - ΠΑΟΚ 96-75 (pics)

Αλέξανδρος Καραλής

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι στη Σμύρνη, απέναντι στη γηπεδούχο Καρσίγιακα, και μοιραία ηττήθηκε εύκολα με σκορ 96-75.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν βρήκε απαντήσεις στις επιθετικές... ορέξεις των γηπεδούχων και ουσιαστικά μόνο στο 1ο δεκάλεπτο κατόρθωσε να βρίσκεται κοντά στο σκορ (27-22), ενώ στο 2ο δεκάλεπτο σκόραρε μόλις 7 πόντους και δεν επανήλθε ποτέ στο ματς.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα της Σμύρνης ήταν ο πρώην... Έλληνας, Κέβιν Ντίλαρντ, που αποτελούσε μόνιμο πονοκέφαλο για την άμυνα του «Δικεφάλου του Βορρά», με 14 πόντους, αλλά και ο Ντεζουάν Σάμερς, που σημείωσε άλλους 20.

Για τον ΠΑΟΚ, ο μόνος, που διασώθηκε από «ασπρόμαυρο»... ναυάγιο, ήταν ο Κιθ Κλάντον, που πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο Μπράντον Τέιλορ (13π.) ανέβασε την απόδοσή του όταν όλα είχαν ήδη κριθεί. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης τραυματίστηκε νωρίς στο πρώτο ημίχρονο και δεν ξαναπάτησε παρκέ, ενώ η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 49-29, 73-54, 96-75

Καρσίγιακα: Dillard 14 (2), Petway 8 (2), Baygul 7 (1), Boone 6, Guven 4, Celep 2, Brown 11 (3), Ponitka 15 (2), Karahan 3, Senturk 1, Summers 20 (3), Dogan 5.
ΠΑΟΚ: Miljenovic 9 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας, Γλυνιαδάκης 10, Χρυσικόπουλος 4, Καμάρας 3 (1), Taylor 13 (3), Sibert 5, Bryant 5 (1), Peiners 7, Clanton 16, Μαργαρίτης 3 (1).