Ράπτορς - Χιτ 96 - 102

GAME 1

Μεγάλη νίκη στην παράταση για την ομάδα του Μαϊάμι στον Καναδά, όπου οι Χιτ επικράτησαν των Ράπτορς με 96-102 και «έσπασαν» την έδρα τους με το «καλημέρα» της σειράς!

Σ’ ένα παιχνίδι με σχεδόν απόλυτη ισορροπία το παιχνίδι κατέληξε στην παράταση, όπου οι Χιτ βρήκαν ό,τι χρειάστηκαν για να πάρουν τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με τους Ράπτορς και να πάρουν πλεονεκτική θέση για την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής.

Με προεξάρχοντες τους… γνωστούς αγνώστους Ουέιντ και Τζόνσον να τραβούν το «κουπί» επιθετικά και τον Ουάιτσάιντ να μαζεύει πολλά ριμπάουντ, οι Χιτ άντεξαν στην πρώτη περίοδο, όπου οι Ράπτορς μπήκαν δυνατά. Ο Βαλαντσιούνας και ο Ντε Ρόζαν ήταν οι πιο αποδοτικές λύσεις για τους γηπεδούχους, που συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο και έδωσαν ένα ισχνό προβάδισμα στους Ράπτορς με 43-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά ποτέ δεν ανέβηκε ιδιαίτερα, με τους Χιτ πάντως να είναι καλύτεροι στο τρίτο δωδεκάλεπτο και να υπερκερνούν τη διαφορά, διαμορφώνοντας με τη λήξη του το σκορ στο 63-68.