Εύκολα οι Χοκς το 2-0 απέναντι στους Σέλτικς (pics & vids)

Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα οι Χοκς επικράτησαν με 89-72 των Σέλτικς στην Ατλάντα κι έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Με πρωταγωνιστές τους Κάιλ Κόρβερ (17π, 7 ασ) και Χόρφορντ (17π, 5 ρ, 2 ασ, 1 κλ) οι Χοκς πέτυχαν εύκολη νίκη στην Ατλάντα επί των Σέλτικς και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες φάνηκε από νωρίς, καθώς στην πρώτη περίοδο οι Χοκς έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με τους «Κέλτες» να μην είναι ανταγωνιστικοί. Το 24-7 με το οποίο έφτασαν στην πρώτη διακοπή είναι απεικονιστικό, ενώ έδωσε ψυχολογία και άνεση στα «γεράκια» για τη συνέχεια.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση με κύριους εκφραστές της «αντεπίθεσης» τον Τόμας και τον Τέρνερ. Στο ημίχρονο πάντως η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα για την ομάδα της Ατλάντα, που πήγε στα αποδυτήρια με 45-28.

Σεφολόσα και Σρέντερ προστέθηκαν στους πρωταγωνιστές για τους Χοκς στην επανάληψη και παρότι η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη, η διαφορά δεν μειωνόταν για τους Σέλτικς που δεν έβρισκαν ικανό εκφραστή στην επίθεση και είχαν σε πολύ κακή μέρα τους περισσότερους παίκτες τους.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά στα ίδια περίπου επίπεδα και να φθάνουν εύκολα στη νίκη, που τους δίνει το προβάδισμα με 2-0 στη σειρά.

Επόμενο παιχνίδι είναι αυτό της Βοστώνης στις 23 Απριλίου (3.00).

Τα δωδεκάλεπτα: 7-24, 21-19, 18-18, 26-28

ΧΟΚΣ - ΣΕΛΤΙΚΣ 2-0
Game 1: Χοκς - Σέλτικς 102-101
Game 2: Χοκς - Σέλτικς 89-72
Game 3: Σέλτικς - Χοκς 23/4
Game 4: Σέλτικς - Χοκς 25/4
Game 5: Χοκς - Σέλτικς 26/4*
Game 6: Σέλτικς - Χοκς 28/4*