Καβαλίερς - Πίστονς 106-101

Οι Πίστονς έβαλαν δύσκολα στους Καβαλίερς, ωστόσο η τριπλέτα Έρβινγκ-Τζέιμς-Λαβ ήταν ασταμάτητη, οδηγώντας την ομάδα του Ταιρόν Λου, έστω και δύσκολα, στο 1-0 στη σειρά με τελικό σκορ 106-101.

Οι Πίστονς κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στην πρεμιέρα της σειράς με τους Καβαλίερς για τον πρώτο γύρο των playoffs, ωστόσο με τους Τζέιμς, Λαβ και Έρβινγκ σε μεγάλο βράδυ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν έστω και δύσκολα το 1-0 με τελικό σκορ 106-101.

Η ομάδα του Τζεφ Βαν Γκάντι έκλεψε τις εντυπώσεις από το ξεκίνημα και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +5 (53-58).

Οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Καβαλίερς να αποκοτούν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων με την είσοδο στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης και διατηρώντας την ψυχραιμία τους από τη γραμμή των βολών, έφτασαν στο τελικό 106-101.

Ο Έρβινγκ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 31 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες πρόσφεραν τόσο ο ΛεΜπρον (22 π., 11 ασ., 6 ριμπ.), όσο και ο Λαβ (28 π., 13 ριμπ.).

Από πλευράς Πίστονς, Μόρις και Κάλντουελ-Ποπ είχαν από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον Τζάκσον να προσθέτει άλλους 17 και να μοιράζει επίσης και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-25, 53-58, 76-78, 106-101.

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ - ΠΙΣΤΟΝΣ 1-0
Game 1: Καβαλίερς - Πίστονς 106-101
Game 2: Καβαλίερς - Πίστονς 21/04
Game 3: Πίστονς - Καβαλίερς 23/04
Game 4: Πίστονς - Καβαλίερς 25/04
Game 5: Καβαλίερς - Πίστονς 26/04*
Game 6: Πίστονς - Καβαλίερς 28/04*