Χοκς - Σέλτικς 102-101

Παρότι οι Σέλτικς κατάφεραν να γυρίσουν από το -17 του ημιχρόνου και να προηγηθούν, οι Χοκς έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 102-101 και έκαναν το 1-0 στη σειρά, σε μια ανμέτρηση με δραματικό φινάλε.

Με πολύ περισσότερο άγχος απ' ότι αρχικά φαινόταν, κατάφεραν να κάνουν το 1-0 απέναντι στους Σέλτικς οι Χοκς, επικρατώντας με τελικό σκορ 102-101.

Τα «Γεράκια» ξεκίνησαν ιδανικά και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +17 (51-34), ωστόσο η συνέχεια άνηκε στους Σέλτικς.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο με 83-80, χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα από Σμαρτ και Κρόουντερ.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά μέχρι το τέλος, με το φινάλε τους ματς να μετατρέπεται σε... θρίλερ. Ο Τιγκ από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 102-98 με 2 εύστοχες προσπάθειες στα 5” πριν από τη λήξη, με τον Τόμας στη συνέχεια να ευστοχεί σε τρίποντο σχεδόν με τη λήξη, μειώνοντας στο τελικό 102-101, 0,4” πριν από το φινάλε.

Για τους Χοκς, ο Χόρφορντ πέτυχε double-double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από 23 πόντους σημείωσαν Τιγκ και Μπέιζμορ, με τον πρώτο να μοιράζει και 12 ασίστ.

Για τους «Κέλτες», ο Αζάια Τόμας σημείωσε 27 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ασίστ, με τον Μπράντλεϊ να τον ακολουθεί με 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-19, 51-34, 72-65, 102-101