Λοκομοτίβ Κουμπάν - Μπαρτσελόνα 66-61

Το 1-0 έκανε η Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της, επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 66-61 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final 4.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πίσω στο σκορ για 35 λεπτά, ωστόσο με εξαιρετική άμυνα στο φινάλε κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει την πρώτη της νίκη στη σειρά.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι οι γηπεδούχοι ουσιαστικά πήραν τη νίκη μέσω της άμυνάς τους, καθώς κατάφεραν να κρατήσουν την Μπαρτσελόνα χωρίς καλάθι στα τελευταία 5 λεπτά.

Για την Μπαρτσελόνα, η οποία έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει το break στη σειρά, μικρό χρόνο συμμετοχής πήραν οι Βεζένκοφ και Περπέρογλου, ενώ ξεχώρισαν οι Ντόελμαν και Ρίμπας που είχαν από 13 πόντους.

Ο Περπέρογλου αγωνίστηκε για 8 λεπτά, έχοντας 2 πόντους με 1/5 προσπάθειες, 5 ριμπάουντ και 1 λάθος, ενώ ο άλλοτε παίκτης του Άρη έμεινε στο παρκέ για 8 λεπτά, στα οποία πέτυχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ και 1 κερδισμένο φάουλ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λοκομοτίβ ήταν αρκετά άστοχη πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (5/23, 21%), είχε 10 λιγότερα ριμπάουντ από την Μπαρτσελόνα και 4 λιγότερες ασίστ, εν τέλει όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη, αφενός λόγω των 6 λιγότερων λαθών, αλλά και της ευστοχίας της στα δίποντα (54%) και τις βολές (77%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άντονι Ράντολφ για τη Λοκομοτίβ Κουμπάν. Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε 17 πόντους (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/9 βολές), 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ σε 28 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός ρυθμού αγώνα ο Μπραντ Όλεσον για την Μπαρτσελόνα, με τον φόργουορντ των Καταλανών να μην καταφέρνει να σκοράρει (0/2 προσπάθειες) σε 11 λεπτά. Μοναδικό θετικό τα 2 ριμπάουντ που μάζεψε.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η εξαιρετική άμυνα της Λοκομοτίβ, η οποία κράτησε χωρίς πόντο την Μπαρτσελόνα στα τελευταία 4΄30". Τελευταίοι πόντοι των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι από τον Αμπρίνες που έκανε το 58-61.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Λοκομοτίβ την ευστοχία της στις βολές (17/22, 77%) και τα πολύ λίγα λάθη (7), ενώ η Μπαρτσελόνα τα 13 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την αστοχία στα τρίποντα (5/23, 21%), ενώ η Μπαρτσελόνα τον τραυματισμό του Ντόρσεϊ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 27-33, 50-53, 66-61