Σπερς - Ουόριορς 86-92

Οι Ουόριορς νίκησαν για πρώτη φορά μετά από 33 παιχνίδια τους Σπερς στο Τέξας και με το τελικό 92-86 ισοφάρισαν το ρεκόρ νικών των Μπουλς και πλέον ετοιμάζονται να γράψουν ιστορία στο τελευταίο τους ματς στη regular season απέναντι στους Γκρίζλις. 37 πόντοι από τον τρομερό Στεφ Κάρι.

Στην αναμέτρηση που όλος ο κόσμος περίμενε με αγωνία, οι Ουόριορς κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από το Τέξας για πρώτη φορά μετά από 33 συνεχόμενες ήττες σε παιχνίδια της regular season και με το τελικό 92-86 επί των Σπερς, οι Πρωταθλητές ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 72-9, ισοφάρισαν το ρεκόρ των Μπουλς για τις περισσότερες νίκες και πλέον ετοιμάζονται να γράψουν ιστορία στο τελευταίο τους ματς απέναντι στους Γκρίζλις.

Παράλληλα, ο Στεφ Κάρι και η παρέα του έβαλαν τέλος στο αήττητο εντός έδρας σερί που έτρεχαν τα «Σπιρούνια», που μετρούσαν 39 επιτυχίες τη φετινή χρονιά και 48 συνολικά σε παιχνίδια της regular season, ξεκινώντας από την περασμένη αγωνιστική περίοδο.

Πλέον τα βλέμματα όλων στρέφονται στην αναμέτρηση της Πέμπτης (14/4), όπου η ομάδα του Στιβ Κερ θα φιλοξενήσει τους Γκρίζλις στην Oakland Arena, με στόχο να γίνει η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που θα τελειώσει την κανονική περίοδο με 73 νίκες.

Σε ότι αφορά στο παιχνίδι, οι δύο ομάδες όπως αναμενόταν έμειναν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια, με τον Κάρι ωστόσο να μη δείχνει διατεθειμένος να αφήσει το ρεκόρ να γλιστρήσει από τα χέρια του, μετρώντας 37 πόντους (9/13δ., 4/9τρ., 7/7β.), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και αρκετά καθοριστικά καλάθια.

Για τους Σπερς (65-15), ο Όλντριτζ είχε 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ double-double σημείωσε και ο Λέοναρντ με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-14, 35-35, 61-62, 86-92