Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-99 (vid & pics)

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα με ήττα από την ΤΣΣΚΑ (96-99), ωστόσο ο κόσμος του τον αποθέωσε ζητώντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Σε αδιάφορο βαθμολογικά ματς η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού (96-99) κι έτσι ολοκληρώθηκε με ήττα η ευρωπαϊκή προσπάθεια των Πειραιωτών. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησαν αρκετά και στο τέλος κέρδισαν το παρατεταμένο χειροκρότημα των οπαδών τους οι οποίοι ζήτησαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ΤΣΣΚΑ δείχνοντας πολύ πιο έτοιμη και βρίσκοντας ευστοχία έξι φορές σε αμαρκάριστα τρίποντα, εκμεταλλεύτηκε την κακή ψυχολογία του Ολυμπιακού από τον αποκλεισμό και προηγήθηκε με 11 πόντους (8-19). Η διαφορά μειώθηκε στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου χάρη κυρίως στους Παπαπέτρου, Χάντερ και Λοτζέσκι, όμως η κακή άμυνα επέστρεψε με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας σκοράρει 50 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά συγκεντρωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα και με επιμέρους σκορ 9-2 πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Δημήτρη Αγραβάνη οι Πειραιώτες πήγαν στο +6 (69-63, 30’) όμως η ΤΣΣΚΑ με επιμέρους σκορ 4-9 στην τέταρτη περίοδο και με άριστη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση ανέκτησε το προβάδισμα (73-82). Δια χειρός Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός πλησίασε στο καλάθι (85-87, 39’) ωστόσο η ΤΣΣΚΑ είχε τις λύσεις και έφυγε με τη νίκη χάρη στην ψυχραιμία των παικτών της από τις βολές αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν εγκατέλειψαν ποτέ και με συνεχόμενα τρίποντα από Σπανούλη και Λοτζέσκι παρέμεναν στη διεκδίκηση της νίκης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Οι Ρώσοι ήταν ανώτεροι στα δίποντα (38%-50%), έκαναν 7 λιγότερα λάθη (17-10) και έδωσαν 6 περισσότερες ασίστ (17-23).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό σε 27:22 είχε 20 πόντους (4/9δ., 0/1τρ., 12/13β.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα κι ένα λάθος (ranking 36).

Πολύ καλός ο Μίλος Τεόντοσιτς (13π., 8ας.) και κομβική παρουσία είχε ο Νικίτα Κουρμπάνοφ (11π., 6ρ., 3ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 22:42 είχε 4 πόντους (2/5δ., 0/2β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και 4 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 85-87, αλλά αμέσως απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Νικίτα Κουρμπάνοφ (85-90). Ακολούθησαν σερί τρίποντα κι ένα του Λοτζέσκι έκανε το 96-97. Στα 3,8’’ που έμεναν ο Ντε Κολό με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα αφού το σουτ του Όντομ ήταν εκπρόθεσμο.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την επιμονή να γυρίσουν το ματς στο τέλος παρά το αδιάφορο της σημασίας τους και τα 16 επιθετικά ριμπάουντ.

Η ΤΣΣΚΑ κρατάει τη σχέση ασίστ με λάθη (23-10).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Πειραιώτες τα 17 λάθη και οι Ρώσοι 12 χαμένες βολές (27-39).

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99