Νταρουσάφακα - Αναντολού Εφές 68-72 (vid)

Η Αναντολού Εφές έκανε το 2/2 απέναντι στην Νταρουσάφακα στο TOP 16 κι έμεινε σε επαφή με τα playoffs της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε την... ανάσα που ήθελε στην έδρα της Νταρουσάφακα και διατήρησε τις πιθανότητες πρόκρισης που έχει στα playoffs.

Η Βαθμολογία εδώ.

NIΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αναντολού Εφές εκμεταλλεύτηκε τα 9 λάθη της Νταρουσάφακα στο πρώτο ημίχρονο και κυριάρχησε στη δεύτερη περίοδο (11-21). Η Εφές έκλεισε στο +8 το πρώτο μέρος (26-34 στο 20'00'') και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Η Νταρουσάφακα έμεινε κοντά στο σκορ, ωστόσο η κρίσιμη επίθεσή της ολοκληρώθηκε με airball τρίποντο του Ρέτζι Ρέντινγκ (68-70 στα -0,6΄΄).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόμας Ερτέλ που «σφράγισε» το τελικό 68-72 από τη γραμμή των βολών ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (5/7δίπ., 2/4τρίπ., 5/6βολ.), μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ κι έκανε 2 λάθη σε 30:01.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Για την Νταρουσάφακα ο Μάνουτσαρ Μαρκοϊβίλι είχε 0/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Νταρουσάφακα έχασε μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στην κρίσιμη επίθεση της, όταν με επιμέρους σκορ 6-2 μείωσε στο καλάθι (68-70 στο 39'). Ο Ρέτζι Ρέντινγκ έκανε airball κι ο Μάρκους Σλότερ στην προσπάθειά του να σώσει την κατοχή έπεσε στις... court seats (68-70 στα -0,6''). Ο Τόμας Ερτέλ στη συνέχεια πήρε το φάουλ από τον Μάνουτσαρ Μαρκοϊσβίλι ευστόχησε σε 2/2 βολές, με τον Σκότι Γουίλμπεκιν ν' αστοχεί σε τρίποντο στη λήξη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Εφές τη νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει σε πρόκριση, η Νταρουσάφακα την προσπάθεια που έκανε να... κλέψει το παιχνίδι.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα την κρίσιμη επίθεση που ολοκληρώθηκε με airball, τα 6/20 τρίποντα και τα 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 26-34, 50-55, 68-72