Ζαλγκίρις Κάουνας - Ρεάλ Μαδρίτης 75-90 (vid)

Παρότι στην αρχή δυσκολευόταν, εν τέλει σοβαρεύτηκε και η Ρεάλ επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 90-75 για την 10η αγωνιστική του ΤΟΡ 16.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε την 6η της νίκη στον ΣΤ' όμιλο και πλέον έμεινε μόνη στην 3η θέση, αφήνοντας πίσω της τις Χίμκι και Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ δυσκολεύθηκε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με 41-39, ωστόσο στην τρίτη περίοδο πάτησε το πόδι στο γκάζι και πήρε διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησε μέχρι τα τελευταία λεπτά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ είχε καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα με 12 εύστοχα (42%/11%), ενώ είχε και 5 λιγότερα λάθη (μόλις 5) από την Ζαλγκίρις.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Αντρές Νοτσιόνι για τη Ρεάλ. Ο Αργεντινός φόργουορντ είχε 22 πόντους με 6/6 τρίποντα και 4/7 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ και είχε και 2 κοψίματα σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ καλός και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ που σε 21 λεπτά είχε 9 πόντους, 8 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολύ κακός ο Σεϊμπούτις για την Ζαλγκίρις με τον Λιθουανό να έχει 2 πόντους με 1/3 προσπάθειες, 3 λάθη και 2 φάουλ σε 19 λεπτά.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το +11 της Ρεάλ στο επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου, που της έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (53-62) στο 30'.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τη νίκη που της δίνει προβάδισμα για την κατάληψη της 3ης θέσης του ομίλου, ενώ η Ζαλγκίρις την εκπληκτική εμφάνιση του Γιανκούνας που έίχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ σε 26'.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις την αδυναμία της να παραμείνει ανταγωνιστική και στο δεύτερο ημίχρονο και τα κάκιστα ποσοστά στα τρίποντα (2/17, 11%), ενώ η Ρεάλ τα χαμηλά ποσοστά στις βολές (64%).