Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός Αστέρας 72-65 (vid)

Την 8η νίκη της στο ΤΟΡ 16 πήρε η Φενέρμπαχτσε που επικράτησε δύσκολα του Ερυθρού Αστέρα με 72-65 για την 9η αγωνιστική, βοηθώντας παράλληλα τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη αγωνιστική, επικρατώντας μιας πραγματικά πολύ σκληροτράχηλης ομάδας, που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος και στάθηκε καλά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας βρίσκεται στο 5-4 και έτσι ο Παναθηναϊκός είναι μόνος στην τρίτη θέση του ομίλου του, με τις δυο ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες την επόμενη αγωνιστική στο Βελιγράδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, κάτι που φαίνεται και από το τελικό σκορ, ωστόσο η Φενέρ ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη. Είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (53%/47%), τρίποντα (40%/30%), ενώ είχε και 5 περισσότερες ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Λουίτζι Ντατόμε που έπαιξε σχεδόν σε όλο το 40λεπτο και τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους (7/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολύ κακός ο Ντάνγκουμπιτς για τον Ερυθρό Αστέρα που σε 13 λεπτά είχε 3 πόντους με 1/2 τρίποντα, 0/3 δίποντα, 2 λάθη και 1 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα της Φενέρμπαχτσε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η τουρκική ομάδα έτρεξε επί μέρους 24-6, ανέτρεψε το -9 του ημιχρόνου και πέρασε μπροστά με 49-40 στο 30'.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε κρατά τη νίκη και τα λίγα (σχετικά) 13 λάθη, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας τα 9 επιθετικά ριμπάουντ και την εμφάνιση του Τσίρμπες.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Αμφότερες οι δυο ομάδες τα πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στις βολές. Μόλις 52% για την Φενέρμπαχτσε και 60% για τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 25-34, 49-40, 72-65