Χίμκι - Ρεάλ 82-93 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Ρεάλ Μαδρίτης (4-3) πήρε σημαντική νίκη στη Μόσχα νικώντας τη Χίμκι (4-3) με 82-93. Ο Γκουστάβο Αγιόν τελείωσε με 41 ranking (24π., 13ρ.).

Η Ρεάλ πήρε σπουδαία νίκη στη Μόσχα επικρατώντας της Χίμκι με 82-93. Οι Μαδριλένοι πάτησαν «γκάζι» στην τελευταία περίοδο χάρη στις ισχυρές προσωπικότητες που διαθέτουν και έφυγαν πανηγυρίζοντας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν ποια θα πετύχει πιο γρήγορα καλάθι. Άμυνα δεν έπαιζε καμία, ο αριθμός των κατοχών πήγε σε υπερβολικά μεγάλο αριθμό και η Χίμκι κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια με τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο (50-43).

Η τρίτη περίοδος άνηκε καθολικά στη Ρεάλ. Με πρωταγωνιστές τους Γιουλ και Κάρολ οι Μαδριλένοι προσπέρασαν με 60-66 (27΄), ωστόσο οι Ρώσοι απάντησαν με δικό τους σερί 9 αναπάντητων πόντων και ανέκτησαν το προβάδισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν στο παρκέ την ισχυρή προσωπικότητα που διαθέτη το ρόστερ τους. Η Χίμκι στην αντίπερα όχθη προσπαθούσε μόνο με εγωιστικές προσπάθειες κι έτσι το σκορ στο 36΄ ήταν 72-84. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν μέχρι και τους 6 πόντους και τίποτα περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Βασικά ήταν θέμα χαρακτήρα, κάτι που διαθέτει η Ρεάλ και όχι η Χίμκι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι είχαν 42% στα τρίποντα (14 εύστοχα), μοίρασαν 22 ασίστ και έκαναν ακριβώς τα μισά λάθη (11).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκουστάβο Αγιόν σε 35:22 είχε 24 πόντους (10/12δ., 4/6β.), 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 ασίστ, 3 λάθη και 2 κοψίματα κάνοντας 41 ranking.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τάιλερ Χάνεϊκατ σε 25:16 είχε μόλις 2 πόντους (1/3δ., 0/2τρ.). Πάλι καλά πήρε 6 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μόνια με τρίποντο έκανε το 79-85 (1:59 για τη λήξη), όμως ο Γκουστάβο Αγιόν με 3/4 βολές έβαλε τέλος στις όποιες βλέψεις είχαν οι Ρώσοι.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Πολ Ντέιβις.

Η Ρεάλ φυσικά το «διπλό» σε μία έδρα ομάδας που έχει τους ίδιους στόχους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι ένα ακόμη black out σε τελευταία περίοδο. Οι Μαδριλένοι τα πολλά τρίποντα που εκτέλεσαν (34).

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 50-43, 69-71, 82-93