Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 83-76 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός (16-1) έπαιξε πολύ κακή άμυνα, αλλά νίκησε τον εξαιρετικό ΠΑΟΚ (8-9) με 83-76 χάρη στο ξέσπασμα του Βασίλη Σπανούλη που σκόραρε τους 8 τελευταίους πόντους της ομάδας του σε 70 δευτερόλεπτα.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία πολύ κακή εμφάνιση, ωστόσο νίκησε τον ΠΑΟΚ με 83-76 χάρη σε 8 σερί πόντους του Βασίλη Σπανούλη στα τελευταία 70 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έπαιξαν καταπληκτικά, σούταραν ακόμη καλύτερα (12/24 τρίποντα), προηγήθηκαν με 73-74 (38’), ωστόσο έμειναν με την πικρή γεύση μίας ακόμη ήττας στο τέλος απέναντι σε καλύτερο αντίπαλο (ήττα στην Πυλαία στον πόντο από ΟΣΦΠ και ηττα στο ΟΑΚΑ με ΠΑΟ στον πόντο).

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν καλά διαβασμένος και εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα της άμυνας των «ερυθρόλευκων» με αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου 20λέπτου. Χάτσερ (11π., 3ασ.) και Ντούβνιακ (11π.) έκαναν ζημιά στον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο ενώ στην αντίπερα όχθη Λοτζέσκι (9π.) και Πρίντεζης (7π.), ήταν αυτοί που σκόραραν με συνέπεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα των ομάδων δεν άλλαξε στο παραμικρό. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να σουτάρουν ανενόχλητοι από τα 6.75 (9/13 είχαν κάποια στιγμή) με αποτέλεσμα να προηγούνται με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (58-64, 32’).

Το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπιασε τόπο, αλλά ίσα ίσα για να ισορροπήσει η ομάδα του την κατάσταση αφού ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 73-74 στο τελευταίο δίλεπτο. Οι επιθετικές λύσεις από τον Σπανούλη, καθώς και η πιεστική άμυνα έστω και στο τέλος ήταν οι αιτίες να κρατήσει ο Ολυμπιακός την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Για τρεις λόγους νίκησαν οι γηπεδούχοι. Τύχη, άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο (μόνο) και Βασίλης Σπανούλης.

ΕΚΑΝAN ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 27:20 είχε 14 πόντους (2/4δ., 2/6τρ., 4/5β.), 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη. Κυρίως όμως πήρε τη μπάλα στα κρίσιμα λεπτά και πέτυχε 8 σερί πόντους σε διάστημα 70’’.

Ο Γιώργος Πρίντεζης έπαιξε καλά τελειώνοντας με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης περνάει περίοδο αγωνιστικής κάμψης. Σε 13:38 είχε 3 πόντους (1/4τρ.) και 4 λάθη ολοκληρώνοντας τον αγώνα με αρνητικό ranking (-6).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 73-74, ο Λοτζέσκι αστόχησε, αλλά το φόλοου του Στρόμπερι έκανε το 75-74 για να ακολουθήσει τρίποντο από την κορυφή του Σπανούλη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός μόνο το αποτέλεσμα και τίποτα άλλο.

Ο ΠΑΟΚ την προσπάθεια και στα 40 λεπτά του ματς. Κάποια στιγμή θα εξαργυρώσει τις καλές εμφανίσεις του και την ευστοχία του (12/24 τρ.).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός το ντροπιαστικό 10/22 βολές και την άμυνα του στα 38’ του ματς ενώ οι φιλοξενούμενοι τις κακές επιλογές στο τέλος και το γεγονός ότι δε φάνηκαν να πιστεύουν στους εαυτούς τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 58-59, 83-76