ΕΧΑΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Ο ΑΡΗΣ

Nεπτούνας - Άρης 72-68 (pics)

O Άρης... μπλόκαρε στα τελευταία λεπτά, παραδόθηκε στη Νεπτούνας (72-68) κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει καθοριστικό βήμα πρόκρισης στο Last 16!

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος βρήκε στόχο σε καθοριστικό τρίποντο κι ο Άρης έδειχνε να... καθαρίζει μεγάλη νίκη στη Κλάιπεντα (56-63 στο 37'). Η Νεπτούνας είχε άλλη άποψη! Οι Λιθουανοί έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί, έτρεξαν σερί 13-0 (69-63 στο 39'38'') κι έφτασαν στη νίκη που διατηρεί τις τελευταίες τους ελπίδες.

Πλέον, η πρόκριση δυσκολεύει πολύ για το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη, αφού χρειάζεται σίγουρα νίκη επί της Αρμάνι Τζινς την τελευταία αγωνιστική στο «Νick Galis Hall» και ήττες της Άλμπα Βερολίνου.

Το καλό δεύτερο δεκάλεπτο του Οκάρο Γουάιτ (14π., 5ριμπ.) δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Τζαμέλ Χάγκινς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νεπτούνας βρήκε σουτ από την περιφέρειά της στην αρχή της αναμέτρησης που της επέτρεψαν να μπει καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Θοδωρή Ζάρα να ευστοχεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έξω από τα 6,75μ. και να μαζεύει τη διαφορά (21-16 στο 10'). Ο Άρης στη συνέχεια πίεσε περισσότερο και με τον Οκάρο Γουάιτ να κάνει μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο (12π.) πήγε στα αποδυτήρια στο -2 (43-41). Oι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο μέρος, αρκετά άστοχες, ενώ έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Τελικά, το τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου (36'37'') έδωσε μεγάλη ανάσα στον Άρη και τον έφερε στο +7 (56-63)! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη όμως μπλόκαρε και απανωτά λάθη επέτρεψαν στη Νεπτούνας να τρέξει σερί 13-0 (69-63)!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντάνιελ Γιούιν ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 18 πόντους (4/8δίπ., 2/9τρίπ., 4/4βολ., 5 ριμπ., 6κλ., 4ασ. σε 32:27), ενώ ο Μαζέικα (16π., 4ριμπ.) ήταν καλό στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέρελ ΜακΝιλ βρέθηκε σε άστοχη μέρα! Ο Αμερικανός άσος έμεινε στα 1/5 δίποντα, 1/8 τρίποντα. Επίσης, είχε 3 ασίστ, 4 ριμπάουντ 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 28:33.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αναμέτρηση κρίθηκε μετά το τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου (56-63 στο 37') και το black out του Άρη. Η ελληνική ομάδα δεν παρουσιάστηκε στα κρίσιμα λεπτά κι έχασε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Άρης το γεγονός ότι έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης, ενώ η Νεπτούνας τον χαρακτήρα που έδειξε στα τελευταία λεπτά.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Άρης... σβήνει την ήττα από το μυαλό του. Η ελληνική ομάδα έχασε την ευκαιρία να κάνει μεγάλο βήμα πρόκρισης, ξεχνάει τα 17 λάθη, τον τραυματισμό του Σπύρου Μούρτου (39') και τα τρία τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-41, 50-50, 72-68
Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούιν 18 (6κλ.), Σίκσνιους 3, Μαζέικα 16 (4ριμπ.), Μπάντερ 11 (3), Ζαβάτσκας 16 (6λ.), Πλέστεντ 2 (5ριμπ.), Γκραντ 2 (5ριμπ.), Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 4 (5ριμπ.)
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος (7:16), Τσούπκοβιτς 5 (1), Γουάιτ 14 (5ριμπ.), Γουότερς 16 (3λ.), Δίπλαρος, Ζάρας 11 (2/4τρίπ.), Χάγκινς 10 (8ριμπ.), Κόεν, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 5 (1/8τρίπ.)