14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ Α1

Κολοσσός - Ολυμπιακός 53-73

Ο Ολυμπιακός νίκησε στη Ρόδο τον Κολοσσό (53-73) έχοντας τον Ντι Τζέι Στρόμπερι σε εξαιρετική κατάσταση (16π.).

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ωστόσο χάρη στην άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και τον επιθετικό οίστρο του Ντι Τζέι Στρόμπερι πανηγύρισε τη νίκη επί του Κολοσσού με 53-73

Οι Ροδίτες στο πρώτο 20λεπτο ήταν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικοί, αλλά στην επανάληψη δυσκοέυτηκαν πάρα πολύ να βρουν τρόπο να σκοράρουν. Ο Γιάννης Σφαιρόπου΄λος παρά τις αποσυίες των Χάντερ και Πρίντεζη, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες αφού έπαιξε για λίγα δευτερόλεπτα και ο Βασίλης Μουράτος

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο βασικός λόγος της νίκης ήταν η άμυνα αφού δέχτηκαν μόλις 53 πόντους σε 40 λεπτά. Σημαντική η διαφορά ασίστ με λάθη (18-11) ενώ έκανα 9 κλεψίματα και 7 κοψίματα

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι σε 25:04 είχε 16 πόντους (5/5δ., 2/6τρ.), 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Ξεχώρισε όμως για την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ

Πολύ καλός και ο Βαγγέλης Μάντζαρης παρά την αστοχία του αφού τελείωσε με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κέλβιν Λιούις σε 14:13 είχε 3 πόντους (0/2δ., 1/6τρ.), ένα ριμπάουντ κι ένα λάθος

ΦΑΣΗ - ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν με τις ομάδες ισόπαλες αλλά 4΄μετά το σκορ με τρίποντο του Σπανούλη έγινε 33-44.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι το πρώτο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο. Τόσο απλά...

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τα 16 λάθη και ο Ολυμπιακός το 65% βολές (13/20).

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73