Νετς – Μάβερικς 118-119 (pics & vids)

Ο Νοβίτσκι έβαλε 22 πόντους, για να περάσει τον Σακίλ Ο'Νιλ στην all-time λίστα των σκόρερς στο ΝΒΑ, αλλά και το κρίσιμο καλάθι για να υπογράψει την νίκη των Μάβερικς επί των Νετς με 119-118 στην παράταση.

Υπό άλλες συνθήκες, το ρεκόρ καριέρας (32 πόντοι) και το ρεκόρ σεζόν (11 ασίστ) του Τζέι Τζέι Μπαρέα θα έπαιρναν τον πρώτο λόγο στο recap της αναμέτρησης, όμως η βραδιά στο Μπρούκλιν ήταν κομμένη και ραμμένη για τον Ντιρκ Νοβίτσκι. Ο Γερμανός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού όχι μόνο πέρασε στην 6η θέση της λίστας των σκόρερς στην ιστορία του ΝΒΑ, αλλά έβαλε και το καλάθι που χρειάστηκε το Ντάλας για να πάρει το προβάδισμα 19,2'' πριν τη λήξη της παράτασης και να φτάσει στην νίκη επί των Νετς.

Ο Νοβίτσκι με 22 πόντους, έφτασε τους 28.609 συνολικά και τοποθέτησε το όνομά του πάνω από αυτό του Σακίλ Ο'Νιλ στη σχετική λίστα. Οι Τεξανοί προηγήθηκαν με 16 στο πρώτο ημίχρονο, έμειναν στο -11 στη λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά συμμάζεψαν την κατάσταση για να στείλουν το ματς στην παράταση με τον Γιανγκ να απαντά στο τρίποντο του Μπαρέα για το 108-108 και να κόβει ο ίδιος τον γκαρντ των Μάβερικς στην τελευταία επίθεση.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-32, 27-32, 34-17, 21-27 – Παράταση: 10-11