Μπουλς - Κλίπερς 83-80 (pics & vid)

Αν και έπαιξαν με την φωτιά, οι Μπουλς κατάφεραν να επικρατήσουν των Κλίπερς με 83-80.

Ένα δικός τους παιχνίδι, οι Μπουλς κατάφεραν να το κάνουν ντέρμπι, όμως τελικά γλίτωσαν τα χειρότερα και επικράτησαν των Κλίπερς με 83-80. Οι «ταύροι» μπήκαν από νωρίς δυνατά και κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι τους, παίρνοντας μεγάλη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι την πολύ κακή βραδιά του Κρις Πολ.

Και όλα έμοιαζαν ιδανικά, όταν στην τρίτη περίοδο και με τους Μπουλς στο +16 ο... μοναδικός σκόρερ των φιλοξενούμενων, Μπλέικ Γκρίφιν αποβλήθηκε από το παιχνίδι για ένα πολύ σκληρό φάουλ. Παρόλα αυτά, αντί η ομάδα από το Σικάγο να κλειδώσει το ματς, χαλάρωσε και άφησε τους Κλίπερς να ισοφαρίσουν.

Το παιχνίδι έγινε... ροντέο, όμως η επιστροφή των Γκασόλ και Μπάτλερ στο παρκέ, επανέφερε και την τάξη. Έτσι, έστω και με την ψυχή στο στόμα, οι Μπουλς κατάφεραν να πάρουν την νίκη, με τον Κρις Πολ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αφού ήταν άστοχος σε σουτ τριών πόντων 2" πριν την λήξη.