Κόροιβος - ΑΕΚ 67-76

Στέλλα Παπαδοπούλου

Η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά από την έδρα του Κόροιβου (67-76) κι έκανε το 4/4 στο φετινό Πρωτάθλημα! Νέα μεγάλη εμφάνιση από τον Μαυροκεφαλίδη (28π., 6ριμπ.).

Όταν βρισκόταν στην Α2 Ανδρών τη σεζόν 2013-2014 η ΑΕΚ δεν είχε περάσει από την έδρα του Κόροιβου ούτε στο Πρωτάθλημα, ούτε στο Κύπελλο. Την περασμένη σεζόν επίσης δεν τα κατάφερε, αλλά φέτος έσπασε την κακή παράδοση που έχει στην Αμαλιάδα.

Με οδηγό ξανά τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη η Ένωση πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση και πήρε την τέταρτή της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μετά την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη απέναντι στην πιο δυνατή Νίζνι Νόβγκοροντ η ΑΕΚ ήθελε να συνεχίσει το ίδιο δυνατά. Το ξεκίνημα της ωστόσο στο κλειστό της Ήλιδας έδειξε το αντίθετο. Με τον Ντουέιν Ντέιβις να μπαίνει ζεστά στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-2 κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (24-11). H AEK αντέδρασε αμέσως κυριάρχησε στη δεύτερη περίοδο, ενώ στη συνέχεια επέτρεψε στον Κόροιβο να πετύχει μόλις 8 πόντους (8-21).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν' αντιδράσουν με τη σειρά τους, έτρεξαν σερί 9-0 και μείωσαν στον πόντο (59-60 στο 35').

Ο Μαυροκεφαλίδης με πέντε σερί πόντους κι οι Καλαμπόκης, Μιλόσεβιτς έξω από τα 6,75μ. (62-71 στο 38') ανέβασαν ξανά τη διαφορά και... καθάρισαν το παιχνίδι.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πηγαίνει από... μεγάλη εμφάνιση σε μεγάλη! Ο Έλληνας άσος μάζεψε 37 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους (11/14δίπ., 6/8βολ.), 6 ριμπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 30:02.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βίνσετ Κάουνσιλ μπορεί να είχε 9 πόντους ωστόσο είχε 1/9 δίποντα (1/2 τρίποντα και 4/6 βολές).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν ο Κόροιβος έριξε τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο, ήρθε το καλάθι και το «γκολ»-φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη και τα δύο μεγάλα τρίποντα από τους Καλαμπόκη και Μιλόσεβιτς (το 59-60 έγινε 62-71 στο 38').

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ κρατάει την εμφάνιση του Μαλίκ Χέρστον που δείχνει ν' ανεβαίνει, ενώ ο Κόροιβος την προσπάθεια να πάρει ακόμα μία νίκη επί της Ένωσης στην έδρα του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το κακό ξεκίνημα και την εμφάνιση του Ντούσαν Σάκοτα που δείχνει πως δεν έχει συνέλθει ακόμα από την ίωση που είχε, ενώ ο Κόροιβος την ευκαιρία να κάνει την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 38-35, 46-56, 67-76