Μπόστον Σέλτικς - Χιούστον Ρόκετς 87-93

Με τον Ντονάτας Μοτιεγιούνας να μπαίνει στα παπούτσια του Χάρντεν, οι Ρόκετς πέρασαν με 98-87 από τη Βοστώνη. Δεν χρησιμοποιήθηκε ο Παπανικολάου.

Ο Λιθουανός φόργουορντ απόντος του Ντουάιτ Χάουαρντ -για ένα ακόμη ματς- και με τον Τζέιμς Χάρντεν σε κακό βράδυ (14π. με 4/21 σουτ), πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Με 10 από τους 26 συνολικά πόντους του στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, καθάρισε για το Χιούστον, χαρίζοντάς του την τέταρτη διαδοχική νίκη του. Ο Μοτιεγιούνας κατέβασε και 12 ριμπάουντ, ενώ η ομάδα του Τέξας πήρε και πολύτιμες βοήθειες από τον Τζος Σμίθ από τον πάγκο με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, οι Σέλτικς βρέθηκαν στο -18 στο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο κράτησαν τους φιλοξενούμενους στα 4/20 σουτ και κατάφεραν με ένα μίνι σερί και δύο βολές του Μπράντον Μπας να φέρουν το ματς στο 79-82 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο. Ο έμπειρος φόργουορντ ήταν και ο καλύτερος παίκτης των Κελτών, με 17 πόντους, όσους πέτυχε και ο Μάρκους Θόρντον.

* Ο Κώστας Παπανικολάου δεν αγωνίστηκε καθόλου.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Κράουντερ 7, Σάλιντζερ 8 (7ρ.), Μπας 17 (8ρ.), Μπράντλεϊ 10, Τέρνερ 4, Ζέλερ 7, Σμαρτ 4, Θόρντον 17 (7ρ.), Πρινς 13, Γουάλας
ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Αρίζα 7 (8ρ.), Μοτιεγιούνας 26 (12ρ.), Ντόρσεϊ 6, Χάρντεν 14 (6ρ., 7ασ.), Μπέβερλι 8, Σμιθ 15 (10ρ.), Τζόουνς 7, Τέρι, Μπρούερ 10