Αήττητος πρωταθλητής ο Άρης στις Κορασίδες (pics)

Αήττητος πρωταθλητής ο Άρης στις Κορασίδες (pics)

Αήττητος πρωταθλητής ο Άρης στις Κορασίδες (pics)

Ο Άρης τερμάτισε πρώτος κι αήττητος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων που φιλοξενήθηκε στη Νέα Ιωνία Βόλου (25-29/6). 

Ο Άρης επικράτησε και του Ηροδότου (49-40) και κατέκτησε το Πρωτάθλημα.

 Το τρόπαιο στην ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέδωσε ο αντιπρόεδρος της ΕΟΚ και πρόεδρος επιτροπής πρωταθλημάτων, Αριστείδης Γολέμης, ενώ τα μετάλλια, το μέλος του Δ.Σ. της ΕΟΚ και γ.γ. της ΕΣΚΑ, Γιάννης Αλεξόπουλος.

 Τη 2η θέση κατέλαβε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου με την Ευγενία Φραγκούλη (μέλος Δ.Σ. ΕΣΚΑΘ και μέλος επιτροπής πρωταθλημάτων της ΕΟΚ) να μοιράζει τα μετάλλια, ενώ η 3η θέση πήγε στην Ένωση Γαλατασίου. Τα μετάλλια παρέδωσε ο αντιπρόεδρος της ΕΣΚΑΘ, Νίκος Φαρμάκης.

 Την 4η θέση κατέλαβε ο Ηρόδοτος, ενώ Τιτάνες Παλαμά και Άμιλλα 2000 μοιράστηκαν την 5η και 6η θέση, αντίστοιχα. 

Μετά από ψηφοφορία των έξι προπονητών, πολυτιμότερη παίκτρια (MVP) του τουρνουά αναδείχθηκε η Έλενα Τσινέκε του Άρη, η οποία είναι και μέλος της καλύτερης πεντάδας μαζί με τη συμπαίκτρια της, Μαρία Κατσαμούρη, την Αναστασία Τσουκαλά της Άμιλλας 2000, την Σταυριανή Βιντζηλαίου της Ένωσης Γαλατσίου και την Μαρία Δανδουλάκη του Ηρόδοτου.

 Τα βραβεία παρέδωσε ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας, Κώστας Αγοραστός, ο οποίος με τη σειρά του, παρέλαβε τιμητική πλακέτα από τον κ. Αριστείδη Γολέμη. Τιμητική πλακέτα πήραν επίσης η αντιπεριφερειάρχης Μαγνησίας, Δωροθέα Κολινδρινού καθώς επίσης και ο δήμαρχος Βόλου, Παναγιώτης Σκοτεινιώτης μέσω της αντιδημάρχου, Νατάσας Οικονόμου

Πρώτη σκόρερ με 98 πόντους αναδείχθηκε η Σταυριανή Βιντζηλαίου της Ένωσης Γαλατσίου, με τη νεαρή φόργουορντ να παραλαμβάνει το βραβείο της από τον Νίκο Φαρμάκη (αντιπρόεδρος ΕΣΚΑΘ).

Α.Ο.Ν.Α. Ηρόδοτος - Α.Σ. Α.Σ. Άρης 40-49
Τα δεκάλεπτα:
13-8, 26-24, 31-35, 40-49
Α.Ο.Ν.Α Ηρόδοτος (Χριστοδούλου): Σακουλάκη 9, Γιαλαμά Γ. 2, Σοπίκου 3, Μιχπούλου, Δανδουλάκη Α., Μαυράκη, Νίχλου, Βαρελτζή Α., Βαρελτζή Ν. 13, Γαλανάκη 2, Δανδουλάκη Μ 11. 
Α.Σ. Άρης (Τζιότζιος): Σικαλίδου 2, Ιγγλέζου 8, Κατσαμούρη 2, Τσινέκε Α. 9, Παπαρδέλα 1, Αντωνιάδου 2, Ξανθινίδου, Τζιότζιου 4, Γιαννούσιου, Νιγδέλη, Τσινέκε Ε. 21, Χριστάκογλου

Γ.Ε.Α. Άμιλλα 2000- Α.Ε.Σ. Εν. Γαλατσίου 54-61 
Τα δεκάλεπτα:
13-19, 26-35, 42-40, 54-61
Γ.Ε.Α. Άμιλλα 2000 (Τσουκαλάς): Κερκεμέζου 2, Μανιατά 23, Τσουκαλά 20, Τράμπα Α. 3, Οικονομάκου, Κατσέτου 6, Κοκκώνη, Τσίντζου, Τράμπα Κ., Προκοπίου
Α.Ε.Σ. Ένωση Γαλατσίου (Χρυσικάκης): Καραχάλιου 6, Παπαθανασίου 5, Αταλασίδου, Βιντζηλαίου Α. 18, Λογοθέτη, Βιντζηλαίου Σ. 30, Πενταγιώτη 2, Μενουδάκου, Χαραλαμποπούλου, Χούμου, Αλικάρη

Γ.Σ. Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Γ.Σ. Τιτάνες Παλαμά 48-35 
Τα δεκάλεπτα:
19-2, 25-12, 41-21, 48-35
Γ.Σ. Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Βασιλάκος): Τζανετάτου 4, Πετράκη 9, Καραλή 1, Ξυδά 2, Πυλιώτη, Λαμπράκη 2, Κάππου, Γκέργκι 4, Παναγιωτοπούλου 6, Γασπαράτου 2 , Μαγγίνα 12, Μυλωνάκη 6
Γ.Σ. Τιτάνες Παλαμά (Χατζιάρας): Μπακαβέλου, Εκκλησιάρχη, Τσερέπη, Μαγαλιού 5, Ακρίβου 15, Μουτσανά 2, Μαντέ 2, Πατούνη, Μπενέκη Μ. 11, Τζέλλα, Τζιμούρτου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΊΑ (σε 5 αγώνες)
1.Α.Σ. Άρης 10β. 5-0 (278-204)
2. Γ.Σ. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 9β. 4-1 (259-192)
3. Α.Ε.Σ. Ένωση Γαλατσίου 8β. 3-2 (290-296)
4. Α.Ο.Ν.Α. Ηρόδοτος 7β. 2-3 (269-241)
5. Γ.Σ. Τιτάνες Παλαμά 6β. 1-4 (201-257)
6. Γ.Ε.Α. Άμιλλα 2000 5β. 0-5 (233-322)

Πολυτιμότερη παίκτρια του τουρνουά
Τσινέκε Έλενα (Α.Σ Άρης)

Καλύτερη πεντάδα
Τσινέκε Έλενα (Α.Σ. Άρης), Τσουκαλά Αναστασία (Γ.Ε.Α. Άμιλλα 2000), Βιντζηλαίου Σταυριανή (Α.Ε.Σ. Έν. Γαλατασίου), Κατσαμούρη Μαρία (Α.Σ. Άρης), Δανδουλάκη Μαρία (Α.Ο.Ν.Α. Ηρόδοτος)
Σκόρερ
Βιντζηλαίου Σταυριανή (Α.Ε.Σ. Έν. Γαλατσίου) 98
Τσινέκε Έλενα (Α.Σ. Άρης) 87
Τσουκαλά Αναστασία (Γ.Ε.Α. Άμιλλα 2000) 86
Βινζτηλαίου Αγγελική (Α.Ε.Σ. Ένωση Γαλατσίου) 85
Δανδουλάκη Μαρία (Α.Ο.Ν.Α. Ηρόδοτος) 80

Χρυσή Βίβλος
1990:
ΜΓ.Σ. Απόλλων Καλαμαριάς
1991: Α.Ο. Αρετσίου
1992: Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου
1993: ΜΓ.Σ. Απόλλων Καλαμαριάς
1994: Γ.Σ. Βόλου
1995: ΜΓ.Σ. Απόλλων Καλαμαριάς
1996: Φ.Σ. Αρίων Πτολεμαΐδας
1997: Γ.Σ.Κ. Λασσάνης
1998: Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων
1999: Ακαδημία ’75 Ηλιούπολης
2000: Γ.Α.Σ. Ίφιτος Πύργου
2001: Δ.Α.Σ Άνω Λιοσίων
2002: Μ.Ε.Ν.Τ.
2003: Μ.Γ.Σ. Απόλλων Καλαμαριάς
2004: Α.Ε. Εσπερίδες
2005: Α.Σ. Άρης
2006: Απόλλων Πτολεμαΐδας
2007: Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων
2008: Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων
2009: Α.Ε. Εσπερίδες
2010: Π.Α.Ο.Κ.
2011: Π.Α.Ο.Κ.
2012: Α.Ε. Εσπερίδες
2013: Γ.Σ. Ίκαρος Καλλιθέας
2014: Α.Σ. Άρης

Φωτό: facebook.com/HellenicBasketBallFederation

Best of internet