Σούπερ η Νέα Κηφισιά κι ο Ηλυσιακός

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ

Σούπερ η Νέα Κηφισιά κι ο Ηλυσιακός

Σούπερ η Νέα Κηφισιά κι ο Ηλυσιακός

Ο Ίκαρος Χαλκίδας κι ο Κολοσσός Ρόδου δυσκολεύτηκαν απέναντι στα Τρίκαλα και στον Κόροιβο αντιστοίχως, αλλά, όπως η Νέα Κηφισιά, ο Ηλυσιακός, o Πανελευσινιακός και το Ψυχικό, πήραν την πρόκριση για την 2η αγωνιστική της β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Κολοσσός Ρόδου τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Κόροιβο, αλλά επικράτησε της ομάδος της Αμαλιάδας με 63-71, ενώ τα Τρίκαλα παραλίγο να χαλάσουν το ποδαρικό του Ικάρου στο κλειστό της Κανήθου. Η Νέα Κηφισιά κι ο Ηλυσιακός έκαναν πάρτι απέναντι σε Ο.Φ.Η. κι Αγία Παρασκευή αντιστοίχως και το Ψυχικό σε έναν επεισοδιακό αγώνα επικράτησε με 77-67 του Φιλαθλητικού.

Η Νέα Κηφισιά πάτησε για τα καλά το γκάζι στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης με τον Ο.Φ.Η. κι έφτασε με περίσσια ευκολία στη νίκη, αρχίζοντας με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις της. Ο Ίκαρος Χαλκίδας επέστρεψε απ' το -17 (37-54 στο 24') και πήρε τη νίκη-πρόκριση επί των Τρικάλων, ενώ το Ψυχικό, ανεβάζοντας στροφές στην τρίτη περίοδο, πήρε τη νίκη επί του Φιλαθλητικού. Εύκολο αποδείχθηκε και το έργο του Πανελευσινιακού απέναντι στον Αρκαδικό.

Η 1η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή (22/9) με την αναμέτρηση του Λαυρίου με τον Κ.Α.Ο. Δράμας.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2013-14

Β' ΦΑΣΗ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 21/9
Αρκαδικός-Πανελευσινιακός 69-84
Κόροιβος-Κολοσσός Ρόδου 63-71
Ο.Φ.Η.-Nέα Κηφισιά 60-80
Αγία Παρασκευή-Ηλυσιακός 53-90
Ίκαρος Χαλκίδας-Τρίκαλα 78-74
Ψυχικό-Φιλαθλητικός 77-67

Κυριακή 22/9
Λαύριο-Κ.Α.Ο.Δ. 17:00

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 63-71
Διαιτητές: Τσώνος Β., Ανδρικόπουλος, Θεονάς
Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 50-53, 63-71
Κόροιβος Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Νοέας 14 (2), Κλάδης, Καρύδας 14 (3), Λυμπάρης 4, Κακλαμάνος 25 (7), Θανόπουλος 1, Δημάκος, Γκιουλέκας 5 (1), Τσόσιτς
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 2, Ραμ 3 (1), Γεωργαλλής 6, Στεφανίδης, Σίμπσον 14 (2), Κουκουλάς 15, Τσάμης 9, Προύιτ 6 (2), Όσμπι 16

Ο.Φ.Η.-ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 60-80
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Συμεωνίδης, Λόρτος
Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-37, 45-63, 60-80
Ο.Φ.Η. (Τακιανός): Σταθάκης, Μάρτζος 9 (2), Ραζής 7, Τραϊανός 5 (1), Δεληγιώργης 7 (1), Πλιούκας, Καραγκιολίδης 5, Γρύλλης, Τόζιος 2, Τζόρτζεβιτς 25.
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασιλιεβιτς, Λιακόπουλος 14 (2), Κρόκερ 29 (1), Κομποδιέτας 3(1), Μενουδάκος, Σιούτης 15 (5), Ψαθάς, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος, Γούντς 4, Τσαλδάρης 2, Μπάρλος 2

Κ.Α.Π.-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 53-90
Διαιτητές: Παντελίδης, Μαγκλογιάννης, Μαλανδρής
Τα δεκάλεπτα: 10-30, 25-49, 39-69, 53-90
Κ.Α.Π. (Χατζηπανηγύρης, Κουτσός): Άρχος, Καρβούνης 2, Καρτέρης 2, Μπουρδάνος 7 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Λαμπρόπουλος, Ζερβός 6 (2), Γκολούμποβιτς 8, Σβάρνας 2, Αναγνωστόπουλος 6, Ψαρόπουλος6 (2), Ματζιώρης 10
Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 12 (1τρίπ., 8ασ.), Αντωνάκης 12, Σμιθ 13 (3τρίπ., 3κλ.), Χατζης 9 (3τρίπ., 3ασ.), Ζούμπος 11 (1), Δορκοφίκης 6 (1), Βαβάτσικος 2, Ιωάννου 10 (3κλ.), Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 13 (3), Βαρνάβας

ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΡΙΚΑΛΑ 78-74
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-36, 54-58, 78-74
Διαιτητές: Μητσόπουλος-Καλδίρης-Σκούτας
Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 16 (2), Γκόβενς 8 (1), Παπανικολόπουλος, Άσκα 10, Μανωλόπουλος 5, Σπανός 2, Οκόγιε 7, Μπορόβνιακ 7, Σάτον 23, Βουγιούκας, Μπέμπης, Περσίδης
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 20, Περούνιτσιτς 3 (1) , Γιαννακίδης 3 (1), Πέτροβιτς 2, Κόμματος 5 (1), Δεληγιάννης 13, Γκρέιντζερ 13, Μουτακαμπίρ 15 (2)

ΨΥΧΙΚΟ-ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 77-67
Διαιτητές: Ψαριανός-Ντάβαρης-Παπαθανασίου
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-36, 62-55, 77-67
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής Ντ. 5 (1), Μοσχοβίτης 5, Καπινιάρης 11 (1), Παπανικολάου 2, Σαμοθράκης 5 (1), Πέττας 35 (4), Αχής Π., Κολώκας 10 (2), Σκουλούδης 2, Παππάς, Πέτρουλας 2, Φιλιππάκος
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Πρέκας 2, Αντετοκούμπο 22 (2), Παπαδιονυσίου 5 (1), Λάκκας 11 (1), Παναγιώτου, Σκάνδαλος, Τζόλος 11 (2), Χάλαρης 5 (1), Καμπερίδης 3 (1), Μουρίκης, Χείλαρης 5 (1), Ντιαλό 7

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 28/9
15. Ηλυσιακός-Ικαρος Χαλκίδας
16. Πανελευσινιακός-Νέα Κηφισιά
17. Απόλλων Πατρών-Ψυχικό
18. Κολοσσός Ρόδου-Λαύριο/Κ.Α.Ο.Δ.

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 5/10
19. Νικητής 15-Νικητής 17
20. Νικητής 18-Νικητής 16

Γ' ΦΑΣΗ - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τετάρτη 9/10
21. Α.Γ.Ο.Ρ.-Παναθηναϊκός
22. Πανιώνιος-Νικητής 20
23. Νικητής 19-Ολυμπιακός
24. Π.Α.Ο.Κ.-Άρης

Best of internet